Toužíte po neotřelém bydlení? Vyzkoušejte život v maringotce
Pokud se rozhodnete bydlet v maringotce, máte fakticky dvě možnosti. Každá z nich má své klady a zápory, ale jedno mají společné - bydlení je to opravdu nevšední!
1. varianta: Milionový luxus
V dnešní době si můžete koupit opravdu vyšperkovanou maringotku, ve které se dá žít celoročně. V závislosti na zvolených materiálech a vybavení lze takovou parádu pořídit za 650 tisíc až 1,5 milionu korun. Sice budete pořád vlastnit jen bydlení o rozloze 25 m², což odpovídá průměrné garsonce, ale na druhou stranu si takový "domeček" můžete postavit v krásném prostředí, třeba někde pod lesem s výhledem na úchvatnou krajinu... To vám garsonka někde v paneláku určitě nenabídne.
2. varianta: Víkendová chata
Sehnat starou maringotku není žádný problém, v průměru se dají pořídit tak za 40 až 50 tisíc korun. Musíte ale počítat, že nutné vnitřní úpravy vás vyjdou na dalších asi 50 tisíc korun. V závislosti na vašich potřebách může být investice samozřejmě i nižší. Pokud se navíc rozhodnete, že v takové maringotce budete chtít přebývat i přes zimu, přijdou vás stavební úpravy ještě dráž. Od asi 100 tisíc korun už lze ale přes inzerát sehnat maringotky zateplené, po rekonstrukci a s rozvody elektřiny.
Čím by měla celoročně obyvatelná maringotka disponovat?
Základem jsou pořádné vrstvy izolace, přivedení elektřiny, vyřešení odpadů nebo vytápění. Původně bývala konstrukce maringotek ze dřeva, dnes se vyrábí hlavně ze sendvičových desek a mezi vrstvami plechu nebo palubek je vložena tepelně-izolační pěna. Maringotky mohou být vybaveny samostatným vytápěním – zatímco dříve šlo především o kamna na dřevo nebo uhlí, nyní se často používá plynové topení na propan-butan nebo elektrické přímotopy, pokud je do maringotky zaveden i elektrický proud. Lze ji napojit také na odpad. Vždy záleží na způsobu využití.
Maringotky k bydlení
Prostor kolem 20 m² (maringotky mají zpravidla od nějakých 15 do max. 25 m²) není příliš velký. Poskládat do něho musíte kout na vaření, prostor ke stolování, odpočinku a spánku, stejně jako toaletu a koupelnu. Vše je o chytrém poskládání prostoru a využití každého centimetru. Pamatovat je třeba i na kamna a úložný prostor.
Zásadní otázkou je zejména izolace maringotky, pokud má být využívána k bydlení i v zimě. Naštěstí i zde vývoj materiálů pokračuje. K izolaci stěn a střechy maringotky, stejně jako k zateplení podlahy, lze použít například minerální izolaci, zpravidla se používá tloušťka kolem 10 až 15 cm.
K vytápění maringotek obvykle slouží kamna na tuhá paliva nebo přímotopy. Výhodou je, že malý prostor se vytopí rychle. Pro ohřev vody je možné použít solární panely, případně solární folie. Kuchyně v maringotkách bývají plnohodnotné, vybavené sporákem, mikrovlnkou, dřezem a lednicí. Postele jsou nejčastějii koncipované jako skládací. Kompaktní řešení mívají i stoly a židle. Některé maringotky mají také verandu, na které lze stolovat během přívětivého počasí. K zádrhelům patří vyřešení odpadu a vody. Klozet však může být v případě potřeby i chemický.
Po úpravách se tak maringotky mohou stát plnohodnotným bydlením, ač omezeným prostorem. V takovém případě konkurují ekologickým mini domkům, které jsou tolik populární především v zahraničí.