Nevíte, co se starým pařezem? Vysaďte na něj zdravé houby!

 Exterier 
16. července 2017 08:45 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Na starých pařezech se daří dřevokazným houbám. Shutterstock
Pařezy na zahradě mohou zahradníky řádně potrápit. Zbavit se jich nelze snadno, ale můžete je i využít. Dobře poslouží nejen jako dekorace, ale také pro pěstování hub.

Jak si vypěstovat prospěšné houby

Pokud chcete pařez využít, je vhodné nekácet strom příliš u země a nechat kmen vyšší. Poslouží dobře pro krmítka, budky, popínavé rostliny nebo i houby. Mezi obvyklé druhy patří penízovka sametonohá, Jidášovo ucho, shiitake nebo některý z mnoha druhů hlívy. Pařezy se očkují nejpozději dva měsíce po pokácení stromu, tedy dokud ještě mají dostatek vláhy. Naopak se nesmí očkovat příliš brzy po pokácení stromu, protože to ještě kmen má schopnost bránit se prorůstání dřevokazných hub. 

Jak na to

Nejprve rozdrtíte houby na hustou kašovitou hmotu a necháte dva dny odpočívat. Z pařezu, který chcete odstranit, odřízněte dřevěné kolečko. Tím pak přikryjete kašovitou hmotu, kterou nanesete na pařez. Je potřeba hlídat, aby pařez nezaschnul. Pro dobré prorůstání podhoubí můžete pařez přikrýt fólií. Pokud zůstane vlhký, rychle jím proroste podhoubí a objeví se první plodnice. Houba na pařezu vydrží až do úplného rozpadu dřevní hmoty. Podobně se dá využít také václavka obecná, která ale má schopnost napadnout i živé stromy. 

Vytažení a vykopání pařezu 

Další metody zbavování se nepotřebných pařezů jsou poněkud náročnější. Ideální je pařez vytáhnout traktorem nebo vykopat. Při kopání je třeba obkopat pařez ve velké vzdálenosti a pak kořeny uřezat motorovou pilou. Je také možné použít napínací kladku, tzv. „hupcuk“. Jde o řetězový zvedák s pákou, díky kterému můžete pařez vypáčit. S pozůstatkem stromu pomohou i speciální frézy. Například kolová pařezová fréza je schopna zbytek kmene zahloubit zhruba dvacet centimetrů pod zem, menší pařezy zcela odstraní. Na frézování velkých pařezů nebo jejich většího množství lze použít pásovou pařezovou frézu. Ta má zahloubení až pětačtyřicet centimetrů. 

Tradiční metody i chemie

Vyzkoušet můžete také sůl, která se nasype do hlubokých drážek, které na ploše pařezu vytvoříte motorovou pilou. Pak stačí jen pařez překrýt, aby se sůl nevyplavila dešťovou vodou a několik měsíců čekat, až dřevo ztrouchniví. Místo soli můžeme použít také dusíkaté hnojivo ledek. Na trhu seženete také několik přípravků určených pro chemickou likvidaci pařezů. I v tomto případě se aplikují do otvorů vyhloubených do pařezu a opět je třeba několik měsíců počkat. Chemii můžete použít také na výhonky, které vyrůstají okolo pařezů listnatých stromů. Někdy je třeba zasahovat opakovaně, dokud všechny výhonky zcela neuschnou. 

Pozor na oheň

Pokud je již pařez na vaší zahradě velmi starý, můžete ho spálit. Je ale třeba být velmi opatrný. Ztrouchnivělé zbytky se v zemi běžně likvidovaly vyhořením, ale mnohdy nečekaně vzplál i kus zahrady. Do pařezu se vyvrtaly díry, do nich se nalil petrolej, topný olej nebo jiná hořlavá látka kromě benzínu. Když se vsákla, pařez se zapálil a nechal vyhořet. Pařez postupně vyhoří i se všemi kořeny, ale obvykle doutná i několik týdnů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod