Chybí vám na zahradě místo k odpočinku? Postavte si pergolu!

 Exterier 
12. června 2017 08:02 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pergoly nabízejí příjemné posezení ve stínu, jejich stavba přitom není složitá. Shutterstock
Pergoly jsou tradičním atraktivním doplňkem zahrad. Porostlé popínavými rostlinami nabízejí v létě příjemné posezení ve stínu. Jejich konstrukce je lehká a postavit ji dokáže i běžný kutil.

I když není stavba pergoly nijak extrémně složitá, je třeba dodržet několik zásad.

Výběr místa

Klíčový je výběr místa, kde bude pergola stát. Mělo by jít v prvé řadě o pevnou a rovnou plochu. Obvykla bývá u domu nebo ve stinném koutě zahrady.

Dobrý základ

Pergola by měla stát na rovném a pevném základu. Nosníky pergoly ve spojení s terénem nejvíce ovlivňují stabilitu konstrukce. Jednotlivé podpory můžete zakotvit do betonu nebo použít zemní vruty. Velký důraz je třeba klást na kování, do kterého sloupky připevníte. Kotevní prvky jako patky nebo trny jsou běžné v každém železářství.

Výběr materiálu

Nejčastějším materiálem pro pergoly nebo zahradní domky je dřevo. Vsaďte na kvalitu. Špatně opracovaná či vlhká dřeva mohou v průběhu velice krátké doby začít pracovat a praskat. Nejpoužívanějším pro stavbu pergoly jsou dřevěné KVH hranoly, které jsou určeny pro podpory a pro vodorovně uložené krokve.

Stavba pergoly

  • Pomocí provázků a kolíků si vyměřte půdorys pergoly a určete kde budou stát nosné sloupky konstrukce. Vzdálenost nosných sloupků by měla být maximálně 1,5 m od sebe, aby nedošlo k prověšení konstrukce.
  • Rozměry pergoly by měly být nejméně 4x5 metrů, pokud se chystáte pod pergolou stolovat ve 4 a více lidech. Také budou pod pergolou umístěny další doplňky, jako je třeba gril nebo servírovací stolek. Výška pergoly je obvykle 2 - 2,5 metru.
  • Na místech, kde budou sloupky umístěny, vyhlubte cca 50 cm hluboké základové jámy o šířce 25 - 35 cm.
  • Pokud se rozhodnete pergolu postavit na betonové terase, použijte kotevní pouzdro do betonu nebo vhodný typ hmoždinek upevněných do připravených otvorů v podlaze.
  • Nosné sloupy vždy oddělte od základu hydroizolační vrstvou.
  • Nosnou konstrukci spojte v horní části vodorovnými trámy, aby měly na každém konci stejný přesah zhruba půl metru. Ve výšce 40 - 60 cm nad zemí ji tedy zpevněte hranoly, širokými 6 - 8 cm.
  • Dalším důležitým faktorem je střecha. Obvykle se na ni používají fošny s obdélníkovým průřezem, které rozmístíte ve vzdálenosti 20 - 30 cm od sebe.
  • Důležitou součástí pergoly je také podlaha. Nejčastěji se používá dlažba, ale daleko atraktivněji a přirozeněji působí dřevo. Pokud zvolíte dřevěnou podlahu, nezapomeňte na štěrkovou drenáž, která bude odvádět vodu.
  • Poté už zbývá pergolu opatřit pouze pergolovými latěmi nebo plůtky.
  • Celou dřevěnou konstrukci následně namořte do přírodních odstínů a nezapomeňte ji natřít protipožárním nátěrem.
  • Pokud chcete, můžete hotovou pergolu nechat obrůst popínavými rostlinami. Pro tento účel se hodí řada rostlin, například plamének (klematis), trubač, zimolez, hortenzie nebo jasmín. Ale můžete ji nechat zarůst i cizokrajným kiwi. Pergolám sluší i vinná réva.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda