Mechové panely možná mohou zachránit města od znečištění

Každá „mechová plantáž“ je 4 metry vysoká, 3 metry široká a 2,2 metrů hluboká.
 Exterier 
29. června 2017 17:46 / Internet
  7   0
Jeden městský strom dokáže vyčistit vzduch jako malý les o zhruba tři sta stromech.

Znečištěné ovzduší je jedním ze současných největších zabijáků spojených s enviromentálními problémy. Podle údajů Světové zdravotnické organizace způsobí ročně více než 7 miliónů předčasných úmrtí. Vědci se proto snaží přijít na způsob, jak zhoršující se kvalitě ovzduší ve světových aglomeracích čelit. Tři studenti Technické univerzity v Drážďanech přišli s novým nápadem – instalací relativně nevelkých ploch mechových kultur, které absorbují stejné množství nečistot z ovzduší jako asi 275 vzrostlých stromů.

Mechové panely pracují jako autonomní jednotky. Zabudované solární panely poskytují tělesu elektřinu. Dešťová voda se shromažďuje v nádrži, ze které poté putuje do půdy. Senzory poté město informují o kvalitě vzduchu v okolí panelu a tím pádem také o jeho účinnosti. 

Nevýhodou mechového panelu je jeho cena. Jeden stojí v přepočtu více než půl miliónu korun. Odborníci na znečištěné ovzduší také upozorňují na problematičnost nasměrování největšího znečištění směrem k panelům. Znečištění z aut se například nedrží u země, ale je rozptýleno vertikálně v několika kilometrech nad městem. Mladí vědci z Technické univerzity v Drážďanech proto nyní pracují na ventilačním systému, který by znečištění směřoval směrem k panelům.

V současné době funguje po světě 20 mechových panelů. Desítky dalších panelů si však již objednala další města.  „Městské stromy“ se už objevily ve dvaceti městech světa – v Oslu, Paříži, Bruselu nebo Hongkongu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Celosvětový hon za vzácnými kovy navyšuje jejich cenu. Na vině jsou elektromobily

Tech

Záruka dva roky na ojeté auto? Ano, ale už jen pár dnů

Dům a zahrada

Léto přeje zlodějům. Důležité rady, které je dobré dodržet před odjezdem na dovolenou

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu