Zkuste si na svou zahradu nebo balkón pořídit koupací sud! Relax v zimě i v létě zaručen!

 Exterier 
16. března 2016 22:04 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Luxus a koupání za každého počasí. Internet
Co se pod názvem ukrývá? Nejedná se o nic jiného než o nádrž s vodou ohřívanou výhradně kamny na dřevo ponořenými uvnitř sudu.

Existuje na našem trhu velké množství termálních koupacích sudů. Od jednoduchý dřevěných koupacích sudů až po luxusní bublinkové lázně s masážnímu funkcemi.

Koupací sud využijí rodiny s dětmi, které chtějí společně trávit chvíle odpočinku, jednotlivci k romantické relaxaci pod širým nebem, ale i společnost přátel při oslavách a zahradních party.

Ve většině případů, termální koupací sud v základní velikosti 150 cm je dostatečně velký pro běžnou rodinu. Sud s externím vytápěním komfortně pojme 4 - 6 osob najednou. Větší sud obsahuje i mnohem větší množství vody, jeho příprava – vyhřátí, je tedy časově náročnější. Proto je třeba důkladně zvážit jaká je ideální velikost koupacího sudu pro Vaše potřeby. Koupě sudu o špatně odhadnuté velikosti může pozdější používání prodražit.

Dřevo nebo nerez?

Koupací sudy, které se v minulém století v Americe vyráběly z použitých dubových barelů na víno a olivy, se dnes konstruují z kvalitního tlakově impregnovaného masivu jehličnanů. Některé typy jsou navíc ošetřeny ochranným nátěrem, který zvyšuje životnost a usnadňuje čištění sudu. Jeho součástí jsou schůdky, lavičky a obvykle také nerezová kamínka.

Provoz koupacího sudu je velmi jednoduchý. Pokud není instalována filtrace, není nutné sud ani připojovat na elektřinu. V takovém případě je ovšem třeba vodu po každém koupání vypustit (ne zcela, v dřevěných sudech musíme ponechat alespoň 5 centimetrů vody, aby nesesychaly), sud vyčistit a vždy znovu napustit. To samozřejmě není optimální. A použití chemických prostředků proti tvoření řas a bakterií bez filtrace prodlužuje interval výměny vody jen mírně.

Dokonalejší variantou jsou sudy s dřevěným pláštěm a nerezovou vnitřní stěnou. Bývají opatřeny filtrací a některé i bublinkovým masážním systémem či masážními tryskami a speciálním podvodním LED osvětlením.

Pořizovací cena těchto sudů je samozřejmě o něco vyšší. Ovšem spotřeba vody je nižší (výměna se doporučuje zhruba po dvou měsících) a vzhledem k lepším izolačním vlastnostem nerezu se spotřebuje také méně dřeva na otop a chemických přípravků pro ochranu vody. Nerezový povrch se navíc lépe čistí než dřevo. Speciální kamna s ocelovým kouřovodem, kterými ohříváme vodu, jsou umístěna přímo v sudu za dřevěným ochranným roštem, anebo mimo něj. V obou případech se může přikládat přímo z vody. Stačí mít po ruce hromádku suchého dříví a není třeba koupací sud ani opouštět. Doporučovaná teplota vody je 37 – 38 °C, které se podle velikosti koupacího sudu dosáhne za dvě až dvě a půl hodiny.

Koupací sudy mohou být díky svým rozměrům a variabilitě umístěny téměř kdekoliv, potřeba je jen pevný podklad. Lze jej tedy umístit na zahradu, terasu, balkon a k dispozici může být třeba i na chatě.
Témata: koupací, koupání, zahrada,
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky