Dřevoplast jako nejlepší volba pro vaší terasu

 Exterier 
23. prosince 2015 21:22 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dřevoplast je něco jako dřevo, ale není to dřevo. Je to směs polymeru a dřeva. Uplatňuje se na našich terasách stále víc, ale jeho použití je mnohem rozmanitější.  Internet
Terasy z dřevoplastu jsou nyní trendem, který směřuje k větší životnosti a snadnější údržbě podlah v exteriéru. Proč si na terasu pořídit WPC prkna? V čem mají WPC terasy výhodu oproti klasickým terasám ze dřeva? Je dřevoplast skutečným řešením nebo má i své nevýhody?

Dřevoplast

Dřevoplastové palubovky konkurují svou životností i terasovým prknům z cizokrajných dřevin s vysokým obsahem pryskyřic. Nejodolnější jsou plné profily (bez dutin). Na našem trhu se tento materiál zahnízdil před ca šesti lety a jeho popularita stále roste. Kvalita dřevoplastových terasových prken je definována profilem, obsahovým složením a technologií výroby. Profily jsou plné (bez dutin), což prodlužuje životnost na maximum – nemůže uvnitř v zimě zamrznout voda a materiál jejím rozpínáním při změně skupenství nepraskne, ale i duté, čili odlehčené. K výrobě terasovek se používají dřevní části z obnovitelných zdrojů a vysoce kvalitní, odolný (-50 až +90 °C) a zdravotně nezávadný polymer HDPE (bez obsahu PVC).

Jaké výhody mají WPC prkna na terasy v porovnání s přírodním dřevem?

rozměrová a tvarová stálost (nekroutí se)

dřevoplast není hygroskopický (odolává vlhkosti, nevsakuje vodu)

WPC nemá tendenci praskat a tvořit třísky (u dřeva je tato vlastnost běžná, protože dřevo pracuje vlivem klimatických podmínek)

prkna snáze odolávají vnějším klimatickým podmínkám (vysoké teploty, mráz)

terasa je odolná vůči napadení houbami, plísněmi, hmyzem

dřevoplast je barevně stálý

není nutná údržba v podobě pravidelných ochranných nátěrů

terasa z WPC prken může dosáhnout životnosti až 25 let, aniž by se přitom změnily její vlastnosti

Nevýhody WPC terasových prken vůči dřevu:

vyšší pořizovací cena

je hořlavější

na přímém slunci se WPC rozpálí více než dřevo

jedná se o plast, proto při extrémně vysokých teplotách může měnit konzistenci a téct

Je třeba počítat i s tím, že prkna typu WPC mají vzhledem k vysokému obsahu dřeva určitou nasákavost. Jsou tedy mírně savé, takže pokud terasová prkna něčím znečistíte, je třeba nečistotu rychle odstranit, aby po ní nezůstaly trvalé stopy.

Stavební připravenost

Základní podkladová deska je nejdůležitější část z celé terasy. Sice ji po dokončení celé terasy již neuvidíte, ale je to stejné jako u každé jiné stavby: jaké základy - takový dům. Proto není dobré na této časti šetřit. Každý si zvolí ten nejpřijatelnější typ podkladu. Zde je možnost zvolit - štěrkové lože, betonový podklad nebo kovovou konstrukci.

Nejlepším podkladem pro terasu je betonová deska. Ta zajistí stálou rovinu a pevnost celé terasy. Sice je nákladnější a složitější při přípravách, ale to se investorovi vrátí při samotné pokládce jednotlivých profilů.

Další možnost má investor v poměrně levném, ale zato komplikovaném pokladu, kterým je štěrkové lože. Tento typ podkladu je velmi jednoduchý. Vytyčí se prostor budoucí terasy, zabetonují se obrubníky, vnitřní prostor se vysype kamenou drtí (štěrkem) a celá plocha se zhutní. Dobré je nechat takto připravenou plochu alespoň dva měsíce samovolně sedat, poté opakovat hutnění, pak srovnat povrch do roviny - a může se začít pokládat.

Poslední variantou jsou kovové rošty. Ne vždy se dají terasy pokládat na zem. Prostory pro terasu bývají dost často navrženy do stráně, v patře domu nebo částečném svahu. V těchto případech se musí vystavět kovová konstrukce, na kterou se pochozí plocha položí. S tím má společnost SDM servis nejlepší zkušenost. Je zaručena pevnost terasy a přesně připravené rozteče pro jednotlivé nosné profily. Zároveň se otevírají další možnosti pro vytvoření atypického prostoru s využitím všech možných zákoutí a vytvoření zástěny nebo jen zábradlí.

Pokládka podlahových profilů

Na připravené rošty položíme podlahový profil. Ten zakotvíme startovacími klipy nebo jej shora přišroubujeme k nosiči. Překontroluje se rovina (případně vyspádování) a zašroubujeme první řadu standardních klipů. Každý výrobce určeje mezeru mezi profily a proto by měl být každý montážník vybaven speciální měrkou od výrobce. Doporučujeme tyto podložky, protože vám usnadní sbíhavost prken.

Samotná pokládka podlahových profilů je dále stejná. Na poslední prkno použijeme opět startovací klip nebo prkno shora přišroubujeme a obvod terasy se v případě plných profilů jen zabrousí, případně jako u dutých profilů zalištuje.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu