Sluneční hodiny jsou funkční dekorací pro vaší zahradu

 Exterier 
09. února 2016 11:36 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sluneční hodiny byly a jsou přirozeným přístrojem měření času. Wikimedia Commons/John Carmichael
Sluneční hodiny jsou detailem, který pozvedne vzhled domu nebo zahrady a mile jej ozvláštní. Můžeme je pojednat čistě jako dekoraci, u níž je v podstatě jedno, zda a co ukazují, anebo se můžeme pustit do sestavení skutečných funkčních a hlavně přesných hodin.

Sluneční hodiny byly prvním přístrojem pro měření času podle pohybu slunce na obloze. Toto měření později nahradily mechanické kolečkové hodiny, ale ty se až do 19. století seřizovaly podle slunečních hodin.

Pro zahrady a parky horizontální sluneční hodiny


Pokud jsou hodiny vyznačeny římskými číslicemi, ukazují místní sluneční čas, arabská čísla prozrazují středoevropský čas. Na křivkách číselníku lze odečítat nejen hodiny, ale i měsíce roku, a hodinářský mistr na nich umí vyznačit například datum narozenin či svátku majitele bodem, do kterého jednou ročně zaskočí stín kuličky (nodu) nasazené na vypočtené místo ukazatele.

Pro zahrady a parky jsou určeny sluneční hodiny horizontální, jejichž polední hodinová ryska musí být nasměrována přesně k severu, nebo polární prstencové hodiny, jež patří ke kovářským uměleckým výtvorům. Jako sluneční hodiny ale poslouží i magicky vyhlížející skleněné koule, paraboly satelitních antén či další artefakty.

Kam sluneční hodiny v zahradě umístit


Pokud se rozhodnete mít ve své zahradě sluneční hodiny, musíte jim najít místo, které není zastíněno okolními stromy, keři, budovami ani jinými překážkami. Při umístění hodin přímo na zemi, na trávníku, stíní i nižší dřeviny. Proto je vhodnější umístění na podstavec, třeba na sloupek. Stanoviště by mělo mít nejdelší denní a celoroční osvit. Během roku se mění jak vegetace – stromům opadávají listy – tak směr a výška slunce, odkud na stanoviště svítí.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Jak se nenapálit a koupit dobrou domácí pálenku. Naučte se poznat opravdu kvalitní destilát

Zavřít reklamu