V zahradních jezírkách se často tvoří řasy a sinice. Zbavte se jich pomocí rostlin

 Exterier 
27. června 2018 10:44 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Správně zvolené rostliny fungují v jezírku jako čističe Shutterstock
Zahradní jezírka jsou v posledních letech velmi oblíbená a na českých zahradách rostou doslova jako houby po dešti. Jenže teplé počasí udělá své a vodu pak často zkalí řasy či sinice. Zbavit se jich můžete chemicky, ale i ekologicky. A to pomocí vodních rostlin.

Žádné zahradní jezírko se bez vodních rostlin neobejde. Nejenže krásně vypadají, také slouží jako domov drobných živočichů a hmyzu, některé navíc zbavují vodu řas a sinic. Pěstování je poměrně snadné, pokud jednotlivým druhům dopřejete prostředí, které potřebují.

Ve vlhkém prostředí prospívají různé druhy rostlin. Občasné zaplavení vodou nejlépe snášejí blatouchy, kejklířky či kypreje. Ve vodě do hloubky 15 cm bez problémů rostou kosatce, orobince a rákosy. Do hlubších jezírek jsou pak vhodné lekníny, stolístky a skřípince. O zahradních jezírkách jsme blíže psali zde.

Přírodní čističe vody

Pokud chcete vaše jezírko osázet rostlinami, které udělají parádu a ještě budou fungovat jako přírodní čističe vody, máte rozhodně z čeho vybírat.

Kanadský mor

Kanadský mor známý také jako douška patří mezi první čistící rostlinu, která roste již brzy na jaře, kdy ostaní rostliny se teprve začínají pomalu probouzet ze zimního spánku. Tím jako jediná dokáže omezit citelně růst řas v jezírku již od časného jara. Jedná se o hlubokovodní a okysličující rostlinu se silnou schopností pojímat dusičnany z vody. Tím přímo odebírá živiny potřebné pro řasu a ta tudíž neprosperuje.

Růžkatec ponořený

Růžkatec je volně plovoucí rostlina. V pozdním podzimu klesá ke dnu, na jaře opět vyplouvá. Jelikož má vysokou spotřebu živin, je velmi dobrým pomocníkem v boji s řasami. Množí se velmi snadno i ze sebemenší větvičky odlomené z mateřské rostliny. Vzhledem k tomu, že z vody silně odčerpává živiny (dusičnany) a navíc produkuje látky zpomalující růst řas, je tato vodní rostlina opravdu silným konkurentem řas.

Kosatec

Řasy nesnášejí dobře okysličenou, cirkulující vodu. Nezanedbatelné množství kyslíku dokáží v jezírku produkovat i kosatce. Do jezírka si můžete pořídit třeba kosatec žlutý. Tento druh kosatce preferuje půdy bahnité a bohaté na živiny, zejména na dusíkaté látky. Místa jeho stanoviště musí být alespoň občas zaplavovaná. Vyhovují mu spíše kyselé půdy.

Rákos obecný

Rákos je vytrvalá tráva až 4,4 m vysoká, sivě zelená, s tuhým stéblem a mohutným článkovitým oddenkem. Pro svou čistící schopnost se často využívá v rybnících a zahradních jezírkách. Rákosovité porosty jsou také dobrým úkrytem ryb. Vede se mu dobře na slunci i v polostínu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu