Chcete si pořídit nafukovací bazén? Má to své klady i zápory
Asi největší výhodou nafukovacího bazénu je jeho snadná instalace a nízká cena. Stačí ho prakticky přinést domů, najít mu na zahradě nejlepší místo, nafouknout a můžete se začít koupat. O výhodách zapuštěných bazénů jsme psali zde.
Výhody nafukovacích bazénů
- cenově dostupné
- jednoduchá a rychlá montáž
- boční stěny z odolného, třívrstvého PVC a polyesteru
- snadná manipulace
- rychlé zazimování
Kam bazén umístit
Pro nafukovací bazény je vhodný jakýkoli rovný podklad. Nedoporučuje se podklad z písku, jelikož ten má tendenci se pod bazénem hýbat. Použijte raději kompaktní zeminu pro vyrovnání podkladu. Na nerovných podkladech je bazén vystaven napětí a hrozí riziko toho, že se bazén poškodí.
Pod bazén je také dobré položit plachtu, aby se spodní část nepoškodila například o beton. Pokud dáte bazén na trávník, počítejte s tím, že v důsledku nedostatku světla a hmotnosti bazénu bude váš pažit poničen. Chvíli to pak potrvá, než se trávník v daném místě zase vzpamatuje.
Napouštění vody
Bazén můžete napustit až do 80 % jeho objemu. Kruh pumpujte do té doby, dokud nebude mít horní část kulatý tvar a nebude tvrdá. Vždy ale nechte nějakou vůli, protože by mohlo dojít k prasknutí nebo k poškození švů.
Nezapomeňte v bazénu pravidelně měnit vodu. To, jak často, záleží na mnoha okolnostech, například jak často ho používáte, zda ho zakrýváte horní plachtou, jestli do něj dáváte správné bazénové chemie a podobně.
Nevýhodou nafukovacích bazénů bývá poněkud složitější čištění. Nelze u něj totiž použít bazénový vysavač.
Zazimování
Pokud se rozhodnete pro nafukovací bazén, nesmíte zapomenout ho před nástupem zimy pečlivě uschovat.
Bazén je podle odborníků ideální schovat nejpozději ve chvíli, kdy teplota klesne pod 7,5 °C. Samozřejmě, že než ho uklidíte a schováte do tepla, je nutné bazén pořádně vyčistit a vysušit.