Pokud má být zahradní nábytek komfortní, nehraje roli jen materiál

 Exterier 
11. června 2018 11:32 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Při výběru zahradního nábytku je důležitá i jeho velikost Shutterstock
Zahradní nábytek je součástí snad každé zahrady, terasy či pergoly. Často plní funkci venkovní jídelny, ale slouží i jen tak k odpočinku či posezení s přáteli. Pokud nechcete výběr nábytku podcenit, je třeba se zamyslet nejen nad materiálem, ale hlavně nad jeho velikostí.

Udělat si představu o velikosti zahradního nábytku je důležitější, než si možná myslíte. Příliš malý nábytek vám totiž žádný komfort nepřinese a pokud to zase prostorově moc přeženete, ztratí váš sedací kout na útulnosti a přátelské atmosféře. O tom, jak zahradní nábytek správně ošetřit, jsme blíže psali zde.

Doporučené velikosti sezení

Malý hranatý čtvercový stolek najde místo již na ploše 2 x 2 metry, pokud vedle sebe sedí dvě osoby. Pokud chtějí sedět naproti sobě, měla by se naplánovat plocha 2 x 3 metry.

Čtyři osoby najdou místo u čtvercového stolu, pokud je k dispozici čtvercová plocha asi 3 x 3 metry.

Velikost 3 x 4 metry postačí již pro stůl, na jehož širší straně se mohou usadit vždy tři osoby a vždy dvě další v čele.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je ideálním materiálem pro zahradní nábytek. Je flexibilní, na omak teplé a příjemné a vhodné pro každý styl zahrady. Dřevo si dobře rozumí s přírodními podlahovými krytinami a začlení se perfektně do každé zahrady.

Při nákupu zahradního nábytku pamatujte na pečeť FSC. Garantuje, že dřevo pochází z trvale udržitelných lesních porostů a ne z drancovaných lesů.

Údržba

Okartáčujte kartáčem a mýdlovým roztokem. Lazurovaný nábytek v případě potřeby lehce obruste a naneste novou lazuru či vrstvu laku.

Přednosti

 • příjemný k posezení a na omak
 • mnoho modelů pro všechny styly
 • skládací nábytek lze uložit tak, aby bylo ušetřeno místo
 • trvalý
 • nábytek z tvrdého dřeva jako teak, akát, bangkirai nebo modřín je relativně necitlivý na vlhkost a může zůstat po celý rok venku

Tip: Nábytek z teakového dřeva, který stojí po celý rok venku, nepotřebuje naolejování, protože olej by se při dešti vymyl a zanechal by nepěkné fleky. Nechejte jej jednoduše neošetřený, dřevo později dostane krásnou stříbřitou patinu.

Plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek existuje v nekonečném množství barev a tvarů. Pro každého je  zde něco. Díky nízké hmotnosti jej lze rychle přestavit nebo umístit na jiné místo v zahradě. Většina plastů může při silném slunečním svitu po několika letech zkřehnout, proto stavte zejména tmavý zahradní nábytek spíše na stinná místa nebo pod slunečník.

Údržba

Údržba plastového zahradního nábytku je vemi snadná. Použijte houbu a prostředek na plasty nebo jej ostříkejte zahradní hadicí.

Přednosti

 • nízká hmotnost
 • snadné čištění
 • dostupný v mnoha barvách a tvarech
 • skládací modely šetří místo při uložení
 • necitlivý vůči dešti a vlhku

Tip: Při nákupu dbejte na to, aby byla série rozšířitelná. Později tak budete moci k vaší skupince pro posezení přikoupit ještě lavičku, odkládací stoleček nebo jiný stolek.

Kovový zahradní nábytek

Kov je mnohostranný – robustní, chladný a přímočarý nebo působí i romanticky. Zahradní nábytek z kovu je díky tomu vhodný pro bujné venkovské zahrady nebo nostalgické zahrady u chalup, stejně však také i pro moderní zahradu.

Údržba

I když je kovový zahradní nábytek obvykle ošetřen nějakým lakem či barvou, s vodou byste měli být opatrní. Pokud je potřeba kovový nábytek vyčistit, většinou vám postačí ho přetřít vlhkým hadříkem.

Přednosti

 • mnoho tvarů
 • skládací modely šetří místo při uložení
 • modely z hliníku a ušlechtilé oceli jsou robustní a nerezaví

Tip: Modely s opěrkami a sedátky ze dřeva, plastu či látky jsou pohodlnější, protože nepůsobí tak chladivě.

Proutěný zahradní nábytek

Proutěný zahradní nábytek působí velmi ušlechtile a nadčasově. Klasická proutěná křesílka však nejsou kvůli papírovému výpletu odolná vůči dešti. Malá přeháňka nevadí, při delším dešti však vznikají skvrny. Nábytek z ratanového nebo vrbového proutí působí trochu robustněji. Moderní modely z umělohmotných vláken jsou zcela neproblematické a mohou zůstat venku po celý rok.

Přednosti

 • velmi pohodlný
 • přírodní vnější vzhled
 • nostalgické fluidum

Tip: Proutěný nábytek z vrby, bambusu či ratanu lze oživit tak, že jej jednoduše přetřete hadříkem napuštěným lněným olejem.

Společenský zahradní nábytek

Moderní společenský zahradní zábytek je optimálně přizpůsoben podmínkám venkovního prostředí: je vyroben z plastového pletiva, polyratanu, je robustní a odolný proti povětrnostním vlivům.

Dnes již existují dokonce polštářky a polštáře, které odpuzují vodu a kterým ani malá dešťová přeháňka nic neudělá.

Přednosti

 • pohodlný
 • snadný na údržbu, pokud je z polyratanu
 • velké množství modelů
 • modely s otevřenými rámovými konstrukcemi působí lehce a vzdušně
 • může zůstat venku po celý rok

Tip: Společenský proutěný nábytek bude vypadat po celý rok jako nový, pokud jej příležitostně utřete vlhkým hadříkem a ošetříte speciálním čistidlem na polyratan.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu