Nestříhejte okrasné trávy, nemusely by přežít nadcházející zimu

 Exterier 
15. listopadu 2020 13:24 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Okrasné trávy je třeba správně zazimovat Pixabay
Okrasné trávy dodají každé zahradě šmrnc. Jestli ale chcete, aby bez úhony přežily zimu, je třeba udělat jeden důležitý krok. Rozhodně však okrasné trávy nestříhejte, tím byste je mohli odsoudit k záhubě.

Okrasné trávy mají na českých zahradách své pevné místo, objevují se v nich přibližně od druhé poloviny 20. století. Dokáží do zahrady vnést strukturu, výšku, podzimní barvy, zimní siluetu i příjemný šelest ve větru. Mnohé okrasné trávy navíc vypadají dobře celoročně, jde například o ozdobnici nebo třtinu. Jenže i okrasné trávy je třeba zazimovat. Tato činnost má svá pravidla, která se rozhodně vyplatí dodržovat.

Mráz nevadí, vlhkost ano

V zimě nepředstavují pro okrasné trsy trav riziko teploty pod nulou. Mráz totiž travám neublíží. Potíž je ale ve vlhkosti, která dokáže traviny i zcela zlikvidovat. Proto je obrovskou chybou před nástupem zimy vysoké trávy sestříhat těsně nad zemí. Do stébel se totiž snadno dostane voda ke kořenům a ty pak mohou uhnít. Na jaře vám už zůstanou jen oči pro pláč.

Jenže ani ponechání vysokých trav jen tak na pospas osudu není dobré. Těžký sníh lehce traviny rozlomí a pronikající vlhkost bude mít opět na svědomí uhnití kořenů. Vzniklý led také může kořeny doslova roztrhat.

Klíč k úspěchu tkví ve snopech

Na podzim proto vysoké trávy svažte do snopů, podobně jak to znáte v případě obilí. Z pěstitelského hlediska totiž na stéblech už nezáleží, podstatné jsou kořeny. A ty svázaná stébla perfektně ochrání.

Nejprve ostříhejte laty těsně nad trsem, nad který vyčnívají. Jsou tvrdé a špatně by se vám s nimi manipulovalo. Tyto květy lze využít pro nejrůznější podzimní či zimní suché dekorace. Pak trs obejměte, pokud je větší, budete muset tento krok absolvovat ještě s nějakým pomocníkem. Trs trochu zkruťte a svažte provázkem. Suchá stébla není třeba nijak extra šetřit, na jaře vám vyraší nová. Raději trs svažte pevně, jen tak budete mít jistotu, že tato ochrana vydrží až do jara.

Pokud máte na zahradě choulostivější trávu, třeba pampovou, je dobré ji nejen svázat, ale ještě ji raději zakryjte půlmetrovou vrstvou listí, přes které položte chvojí, které vám listí pěkně zatíží.

Řez proveďte až na jaře

Teprve s příchodem jara můžete suchá stébla pomocí zahradnických nůžek seříznout až u země. Raději se vyzbrojte i ochrannými rukavicemi, ať se o tvrdá stébla neporaníte. Na silná rákosová stébla či ozdobnice budou možná zahradnické nůžky krátké, takže bude třeba použít ručnní pilku. Pomocí malých hrabiček pak ze strniště odstraňte spadané listí či jiné nečistoty. Postupujte vždy od středu trsu k okrajům.

Nízké okrasné trávy se nestříhají. Na jaře je ale rovněž můžete vyčesat hrabičkami. Odstraníte tak stará či poškozená stébla. Tato údržba se týká trav, jako je třeba kostřava, ostřice či pěchava. O tom, jak lze zahradu pomocí okrasných trav ozvláštnit, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod