Sháníte pronájem? Dejte pozor na ústní dohodu

 Tipy a inspirace 
23. března 2018 16:18 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jen na podání ruky se při domluvě nespoléhejte Pixabay
Při pronájmu se rozhodně nespoléhejte jen na ústní dohodu ani v případě, že pronajímáte někomu ze známých. Vždy raději uzavřete písemnou smlouvu, která stanoví vzájemná práva a povinnosti. Předejdete tak nepříjemnostem.

Byty jdou momentálně na dračku. A to jak koupě bytů, tak i pronájem. Ten má však několik úskalí. Poradíme vám, čemu se vyhnout a na co rozhodně nespoléhat. Může se zdát, že z pozice majitele bytu máte vyhráno. Ale ouha, najít slušného nájemníka je dnes také docela složité. Většina lidí to zkusí bez realitní kanceláře a poptá se po známých.

Přátelská atmosféra

To má několik výhod: majitel bytu získá pocit jistoty, že nájemník bude platit vše tak, jak má. Také se přestane bát o případné vybavení bytu, které by mohlo u nezodpovědného nájemníka přijít k újmě. Dejte však pozor. Přátelská atmosféra při domlouvání nájmu nic neznamená, naopak se může velmi rychle obrátit proti vám. Proto je dobré nespoléhat se na ústní dohodu a uzavřít písemnou smlouvu, kde budou přesně stanovená vzájemná práva a povinnosti.

Realitní kanceláři zaplatíte

Pokud si přizvete na pomoc realitní kancelář, musíte jí už za sjednání nájmu zaplatit poměrně velkou částku. Navíc přitom stále nemáte jistotu, že v nájemní smlouvě budou hájeny vaše zájmy. Zpozorněte hlavně v případě, když po vás realitní kancelář ještě před vyhledáním nebo prohlídkou konkrétního bytu chce podepsat rezervační smlouvu na nájem bytu.

Tam může být stanovená povinnost zaplatit rezervační poplatek ve výši až 10 000 korun. Ty však v případě, že nakonec smlouvu nepodepíšete, propadnou realitní kanceláři nebo pronajímateli.

Bez realitky

Nájemní byt si můžete najít i přes specializované weby, které inzerují nabídky přímo od majitelů. Odměnu za inzerci těmto webům platí majitelé bytů. Nabídka je tady pestrá a máte velkou šanci, že se s někým rychle domluvíte.

Nájemní smlouvu si však každopádně nechte zkontrolovat advokátem. Určitě se vám to vyplatí. Zhruba za 2000 korun získáte jistotu, že jste nepřehlédli nějakou důležitou „maličkost“. Pronajmout se dá cokoli, třeba i hausbót. Psali jsme o tom zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu