Chcete nádherně čisté nádobí z myčky? Pět tipů, jak na to

 Tipy a inspirace 
11. prosince 2017 13:31 / Bronislava Silná
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Krásně umyté nádobí dokáže potěšit Shutterstock
Mnoho domácností je vybaveno myčkou, ale ne vždy jsou výsledky mytí uspokojivé. Poradíme, jak si usnadnit práci a zajistit perfektní výsledky.

Správné skládání nádobí

Důležité je, aby nádobí bylo tam, kde má být. Aby proudy vody s mycím prostředkem mohly prostupovat k povrchům nádobí. Nejde o to za každou cenu nacpat myčku k prasknutí. Pokud si nejste jisti, přečtěte si návod. Jinak stačí pouhý selský rozum a bude jasné, že nemá smysl skládat nádobí na sebe, nebo že talíře, které se k sobě přilepily už při skládání, asi nebudou správně umyté.

Použitý prostředek

Naprosto klíčové je používání vhodného čisticího prostředku. Věc se má tak, že s práškem se může zkrátit doba mytí. Na rozpuštění tablet je potřeba nějaký čas navíc. Ale mnohem důležitější je skutečnost, zda použijete obyčejný čisticí prostředek nebo tablety, které obsahují i sůl a leštidlo, případně další složky na odstraňování připečených pokrmů. Pro dobré výsledky rozhodně doporučujeme používat kvalitnější tablety. Nemusíte pak řešit sůl a leštidlo.

Sůl použijete jen v případě, že máte extrémně tvrdou vodu. Naopak u obyčejných tablet nebo obyčejného prášku na mytí nádobí budete muset pravidelně kontrolovat stav soli a leštidla. Jinak bude nádobí špinavé a sklo zašedlé. Kvalitní mycí prostředky se dají obvykle koupit v nějaké akci. Nemusíte proto ani utrácet více, než je třeba.

Volba teploty

Je jasné, že na vyšší teplotu se nádobí lépe umyje. Vyšší teplota totiž rozpouští mastnotu a výsledek musí být zákonitě lepší. Na mnohých myčkách ale není možné měnit samostatně teplotu bez změny programu. Také se stává, že doba trvání programu s vyšší teplotou je velmi dlouhá. Nemusí být ale nutně nejnákladnější. Někdy jsou déle trvající programy naopak ekologicky šetrnější. Vždy si proto prostudujte příslušný návod. Zkušenost je taková, že s kvalitním mycím prostředkem stačí i kratší program a s nižší teplotou. Naopak u levných prostředků musíte volit delší programy a vyšší teplotu. Že je teplota důležitá jsme psali už u doporučení, jak se zbavit zápachu z pračky.

Nenechte nádobí zaschnout

Pokud je možné umýt nádobí hned po jídle a spotřebování pokrmů, je to jednoznačně nejlepší. Jestliže je pravděpodobné, že se bude mytí provádět až večer za celý den, doporučujeme nádobí skladovat v nádobě s vodou. Nečistoty se přirozeně uvolní a myčka bude mít snadnou práci přivést vše k dokonalosti. Nádobí nemusí být celé ponořené. Stačí jen každý kousek krátce osprchovat a nádobu uzavřít.

Nezapomínejte vyčistit myčku

Je třeba myčku udržovat v dobrém stavu, aby vám dobře sloužila. Pokud má zalepené filtry, zanesené trysky a nacházejí se v ní zbytky potravin, výsledek bude samozřejmě žalostný. Používejte čističe myčky, jakmile je to potřeba. Pravidelně čistěte všechny filtry. Některé tablety myjí současně myčku i nádobí. Pro větší svěžest lze použít i vůně do myčky. To je ale třešnička na dortu. Základem je čistá myčka.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu