Chcete vědět, jaké počasí vás čeká? Pořiďte si meteostanici.

 Tipy a inspirace 
04. ledna 2016 23:08 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Buďte ode dneška připraveni na jakékoliv počasí! Meteostanice měří až se 70% přesností. Wikimedia Commons/Mu301
Počasí člověka ovlivňuje celý život. Člověk však počasí ovlivnit nemůže, ale může sledovat předpověď a tím se přírodě přizpůsobit.

Předpověď počasí je založená na sledování změn atmosférického tlaku v závislosti na čase. Na měření tlaku potřebujeme barometr, venkovní teplotu změříme obyčejným teploměrem, umístěným na okno z venkovní strany. Pokud nás zajímají i jiné veličiny, potřebujeme další zařízení a čidla – teploměr umístěný ve vnitřním prostředí, vlhkoměr (venkovní, vnitřní), senzor CO2 atd. Všechny tyto parametry i s výpočtem předpovědi počasí změří a zpracuje jedno zařízení – domácí meteorologická stanice (zkráceně meteostanice).

Meteostanice lze rozdělit z hlediska způsobu předpovídání počasí na


stanice s měřením barometrického tlaku

stanice s předpovědí internetovou

stanice systému Meteotime

kombinace předešlých typů

Meteostanice s měřením barometrického tlaku lze rozdělit na stanice


bez připojení k počítači

s možností připojení k počítači.

Stanice s možností připojení k počítači mohou přenést naměřená data do počítače, kde jsou dále zpracována pomocí přiložených programů do tabulek a grafů.

Co vám prozradí?


Meteostanice lze obecně rozdělit na hobby modely a profesionálnější výrobky. Hobby meteostanice měří vnitřní a vnější teplotu, atmosférický tlak nebo vlhkost, za automatickou funkci se považuje uvádění času a data. Pokročilejší modely ukazují i fáze Měsíce, rovněž východ a západ Slunce. Ovšem ještě profesionálnější meteostanice dokážou měřit i rychlost a směr větru nebo množství srážek a navíc můžou vyhodnocovat solární radiaci nebo hodnoty UV záření.

Pro zvídavé


Zajímavé informace vám nabídnou i různé vyhodnocovací funkce hobby meteostanic. Přístroje mohou v grafu zobrazit například vývoj změn teploty, vlhkosti nebo tlaku vzduchu, užitečná je paměť zahrnující údaje maximálních a minimálních hodnot meteorologických jevů.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu