Jak zničit vodní kámen v toaletě snadno a bez chemie

 Tipy a inspirace 
25. května 2020 08:04 / Eva Vogelová
  13
📷
5 fotografií v galerii
Vodní kámen se tvoří z tvrdé vody Depositphotos
Vodní kámen patří mezi největší nepřítele domácnosti. Útočí všude tam, kde se dlouhodobě vyskytuje přítomnost tvrdé vody. Toaleta je jedním z míst, které jsou na znečištění vodním kamenem nejnáchylnější. Přečtěte si, jak se vodního kamene zbavit bez použití agresivních chemikálií.

Vodní kámen v toaletě není pouze estetickým nedostatkem. Způsobuje zvýšený zápach a je příznivým prostředím pro bakterie. Pokud se vaše mísa pravidelně zanáší, pravděpodobně vzniká povlak i ve vodovodním potrubí. Při ignorování tohoto problému může dojít k ucpání. Naštěstí lze problém vyřešit rychle a levně.

Proč se vodní kámen tvoří? 

Znečištění se vyskytuje na místech, kde voda necirkuluje. Ve stojaté vodě se na dně usazují hořečnaté a vápenité molekuly. Ty jsou přirozenou součástí vody. Minerální usazenina po čase ztvrdne a nabaluje na sebe další nečistoty, včetně těch z výkalů. Jakmile zpozorujete náznaky vrstvení minerálů, pusťte se ihned do úklidu. Čím dříve začnete, tím jednodušší práci budete mít.

Ocet

Ocet patří mezi věrné pomocníky v domácnosti. Umí zatočit s nečistotami, plísněmi a vodním kamenem. Do rychlovarné konvice či hrnce nalijte ocet a přiveďte k varu. Následně nalijte obsah do mísy a nádrže.

Tento proces proveďte ve chvíli, kdy toaletu nebudete delší dobu používat. Ideálně těsně před spaním. Ocet totiž musíte nechat působit několik hodin. Nezapomeňte na vrchní část mísy. Namočte štětku a několikrát zajeďte do okrajů mísy, aby se ocet dostal i na špatně přístupná místa. Proces opakujte alespoň dva večery po sobě.

Grep se solí

Na vodní kámen ve vrchní části je vhodné vyrobit si vlastní čisticí prostředek z grepu a soli. Rozkrojte grep na dvě poloviny. Vezměte si jednu část, posypte ji kuchyňskou solí a mísu s ní vydrhněte. Díky kyselině citronové vodní kámen povolí a zbavíte se tak nečistot. Jako bonus získáte příjemnou grepovou vůni.

Jedlá soda

Jedlá soda dokonale eliminuje zápachy a hravě si poradí s vodním kamenem. Do hrníčku nasypte tři lžičky jedlé sody a zalijte je menším množství vody. Důkladně promíchejte, vznikne vám pasta. Tu pak naneste na místa s vodním kamenem a pomocí starého zubního kartáčku je drhněte. Výsledek se dostaví ihned. Trápí vás kromě vodního kamene i černá plíseň na zdi? Zbavte se jí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu