Taky to nevíte? Mezi žlučovým a jádrovým mýdlem je velký rozdíl
Skvrny od borůvek, kávy, vína nebo třeba menstruační krve bývají dost úporné a často je obtížné je vyprat. Jedno mýdlo ale na ně při ručním praní zabírá.
Jádrové, nebo žlučové? "B" je správně. Zatímco jádrové mýdlo je prostě mýdlo vhodné na praní (tedy i lanza, jelen nebo marseillské), žlučové mýdlo vyniká jinými vlastnostmi.
Žlučové mýdlo je speciální mýdlo s přísadou hovězí (býčí, volské) žluči. Volská žluč obsahuje sloučeniny, které emulgují tuky a pomáhají rozpouštět některé skvrny a nečistoty.
Používá se při čištění některých druhů skvrn organického původu z látek a oděvů. V současné době se opět dostává do popředí zájmu zejména díky výhodnému poměru cena/výkon.
Koupit se dá totiž za pár korun. Ale jak ho v drogerii poznáte? Má většinou hnědou nebo hnědozelenou barvu, protože právě volská žluč je takového odstínu.
Jak se používá?
Skvrny, ideálně ještě čerstvé, se namočí do vlažné vody (horká voda žluč rozkládá a žlučové mýdlo pak nefunguje), potřou žlučovým mýdlem a důkladně promnou.
Žlučové mýdlo je možné pak nechat působit i několik hodin, hlavně pokud skvrny již byly zaschlé. Pak není třeba mýdlo ani máchat, prádlo se vloží rovnou do pračky
Pokud skvrna přetrvává, postup opakujeme. Některé skvrny postupně blednou a mizí třeba až po několika opakováních, v takových případech to po prvním čištění nevzdávejte a buďte trpěliví.
Pozor na horkou vodu!
U skvrn bílkovinného původu (krev, mléko, smetana, vajíčka) dávejte pozor, abyste při čištění nepoužívali teplou nebo horkou vodu, kterou by došlo ke sražení těchto látek a skvrna by byla již trvale neodstranitelná.
Žlučové mýdlo čistí spoustu skvrn především organického původu. Poradí si se skvrnami od mastnoty z potravin a jídla, tělního mazu, krve i menstruační krve, ovoce a ovocných šťáv, zeleniny, trávy, špenátu, červeného vína, hlíny, inkoustu nebo například spermatu.
Zabere vlastně téměř na cokoli. K dostání je v drogeriích v tekuté i tuhé formě. A tady vám poradíme, jak nemít zatuchlé prádlo.