Úžasně léčivý zázvor je velmi snadné pěstovat i doma v obýváku

Kořen zázvoru je dobré mít vždy po ruce
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
13. prosince 2017 16:55 / Shutterstock
  0   0
Zázvor je hotový všelék, který vám zabere na rýmu, zažívací potíže i migrénu. Tuto vzácnou rostlinu si přitom můžete velmi snadno pěstovat i doma za oknem a zajistit si tak prakticky nekonečnou zásobu léčivého kořene.

Zázvor není běžně k dostání jako pokojová rostlina, ale je velmi snadné si ho vypěstovat. Stačí vám k tomu jeden koupený kořen zázvoru, květináč a substrát. Vypěstovat zázvor zvládne i amatér.

Výběr správného kořene

V obchodě si musíte ze všeho nejdříve zakoupit jeden kořen zázvoru. Musí být čerstvý, neseschlý a ideální je, pokud na oddenku raší pupeny.

Někteří pěstitelé namítají, že zázvor zakoupený v oddělení zeleniny není úplně ideální, prtože je většinou ošetřen inhibitory růstu, aby během skladování neklíčil. Navíc může být ošetřen pesticidy a fungicidy. Pokud ale zakoupený oddenek namočíte přes noc do vody, inhibitory se do značné míry vyluhují.

Pokud nebudete chtít pěstovat zázvor ze zakoupeného oddenku, můžete si svou první rostlinku pořídit také v některém ze zahradnických center nebo v katalogu semen. Na intenetu navíc není problém sehnat dodavatele, který má v nabídce zázvor speciálně určený k výsadbě.

Výběr květináče

Pro pěstování je důležité také vybrat správný květináč. Této rostlince se totiž bude dařit  v mělkém a širokém květináči. Kořeny rostou horizontálně, takže když oddenek zasadíte, mějte to na paměti, aby měl kořen dosatek místa. Zeminu použijte kyprou a propustnou.

Výsadba zázvoru

Den před výsadbou namočte kořen zázvoru přes noc do teplé vody. Vemte si květináč, z něhož může odtékat přebytečná voda, a naplňte ho zeminou. Kořen zázvoru dejte očkem vzhůru, semínko či sazenici zasaďte do půdy a zakryjte 3 až 5 cm hlíny. Dobře zalijte.

Květináč dejte na teplé místo a půdu udržujte vlhkou. Zázvoru dělá dobře i mlžení. Rostlina by měla být mimo dosah přímých slunečních paprsků, snese i polostín nebo plný stín. Oddenek vyklíčí za 2 až 3 týdny a pak už zázvorovník poměrně rychle poroste. Po několika měsících začne schnout. To je naprosto v pořádku, v tuto chvíli můžete oddenek vyjmout, část sníst a část znovu zasadit.

Zázvor potřebuje asi 10 měsíců, než mu naroste velký kořen a je tedy možné ho sklidit. Už ale po 3 až 4 měsících po zasazení lze po malých kouscích začít kořen sklízet. Stačí odhrnout hlínu, uříznout si kousek kořene, ten pak opět zahrnout a rostlina poroste dál.

Tímto způsobem můžete zázvor sklízet prakticky donekonečna. Chcete-li svou úrodu ještě zvýšit, stačí kořen rozřezat na více kousků a rozesadit do více květináčů.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kanada bude letecky převážet miliony lososů, kterým zatarasil cestu rozsáhlý sesuv půdy

Tech

Proměna odvětví zákaznické podpory díky UI a chatovacím botům

Dům a zahrada

Chcete zamrazit houby? Tak pozor na častou chybu, kterou můžete ohrozit své zdraví

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu