Jak vybírat bezpečnostní zámky

 Technika 
13. října 2014 03:25 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Základem správné funkčnosti je sjednocení bezpečnostních tříd všech ochranných prvků hyperbydleni.cz
U vchodových dveří jsou dnes považovány za samozřejmost a bez jejich instalace bychom mohli tvrdě narazit i při snaze o pojištění svého domova. Základní parametry při nákupu jsou stejné jako u interiérového kování, tedy tloušťka dveří, rozteč a pravá či levá klika.

Nezbytné testování

Všechny bezpečnostní kliky jsou testovány NBÚ (Národní bezpečnostní úřad) a mají přidělen certifikát, který je řadí do konkrétní bezpečnostní třídy. Jejich základní funkce je ochránit zadlabací zámek a cylindrickou vložku před poškozením a vyhmatáním. Je konstruována tak, aby odolala mechanickému poškození.

Pyramida bezpečnosti

Bezpečnostní třída je řazena do tzv. pyramidy bezpečnosti, kterou určuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř. Každému bezpečnostnímu kování je přidělen určitý stupeň bezpečnosti, který blíže specifikuje jeho odolnost a kvalitu. V České republice se rozlišují čtyři základní stupně bezpečnosti, kdy stupeň 1 znamená nejnižší a stupeň 4 nejvyšší možnou ochranu.

Sjednocení všech prvků

Zásadním faktorem je sjednocení bezpečnostních tříd všech bezpečnostních prvků. V praxi to znamená, že pokud máme bezpečnostní dveře třídy 3, musíme použít i bezpečnostní kování a bezpečnostní cylindrickou vložku třídy 3. Tak nejen maximálně využijeme všechny ochranné prvky, ale je to i jeden z požadavků pojišťoven.

Zaklapnout nestačí

Bezpečnostní kliky rozdělujeme stejně jako u interiérového kování na dva hlavní typy a provedení – rozetové a štítové. Pokud chceme opravdu pečlivě ochránit svůj majetek, volíme bezpečnostní kování s překrytím vložky, které ji zajistí před vylomením nebo vyhmatáním. Musíme mít však na paměti, že bezpečnostní zámek chrání pouze tehdy, když je opravdu uzamčen, nelze tedy dveře pouze zaklapnout. Jednotlivé typy bezpečnostního kování rozdělujeme do třech základních typů a variant – klika/klika, klika/koule a klika madlo. Důležitým faktorem pro výběr správného typu je frekvence pohybu.

Nejnovější vychytávky

K moderním systémům se řadí elektrické a elektronické zámky. Náročnější klienti zřejmě dají přednost zdokonalené čtečce otisků prstů, umístěné přímo na klice nebo madle. Tím ale výčet „vychytávek“ nekončí. Naprostou novinkou ve vývoji bezpečnostních systémů, i když finančně poměrně nákladnou, je odemykání pomocí mobilního telefonu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu