Bazén bez filtrace rozhodně nepořizujte. Jaké jsou možnosti a typy

 Technika 
03. července 2020 16:30 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Filtrace k bazénu neodmyslitelně patří Depositphotos
Jestliže si na léto chystáte pořizovat zahradní bazén, rozhodně nezapomeňte na bazénovou filtraci. Ušetří vám totiž hodně peněz, protože měnit neustále vodu v bazénu by bylo hodně drahé.

Když už si bazén kupujete, asi těžko se budete chtít koupat v žabinci. A měnit pořád vodu v bazénu je docela drahá záležitost. Přitom většinou stačí, aby se používala bazénová filtrace a doplňovala bazénová chemie. Potom budete mít 100% jistotu, že se koupete ve skutečně čisté vodě.

Filtrace je srdce bazénu

Filtrace je důležitá. Kvalitní písková nebo kartušová filtrace je doslova srdcem každého zahradního bazénu, které zajistí, že v něm budete mít vždy čistou a nezávadnou vodu (ruku v ruce s používáním odpovídající bazénové chemie).

Správný výběr

Před pořízením filtrace se zaměřte na to, aby měla s ohledem na objem bazénu dostatečnou výkonnost (schopnost přefiltrovat potřebný objem krychlových metrů vody za hodinu). Obecně platí, že bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6-8 hodin.

Při nadprůměrné zátěži a při vysokých teplotách vzduchu je doporučováno, aby filtrace bazénu všechnu vodu přefiltrovala za 3-4 hodiny. Dostatečná výkonnost filtrace je rovněž důležitá s ohledem na to, zda a jaká bazénová výbava k ní bude připojena. Při výběru typově a kapacitně vhodné filtrace je rozumné poradit se s odborníkem.

Písková filtrace

Pracuje na přírodním principu, kdy voda z bazénu je čerpadlem (součást filtrace) nasávána do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní (optimální frakce, tedy velikost zrn písku, je 0,6 až 1,2 mm). V písku se zachycují mechanické nečistoty a voda se vrací do bazénu přefiltrovaná a čistá. Písková filtrace je rovněž nezbytná pro provoz další bazénové výbavy, jako jsou solární ohřevy nebo poloautomatické bazénové vysavače. Platí, že čím je filtrační jednotka výkonnější, tím efektivnější je i práce bazénového vysavače. Pískovou filtrací lze vybavit každý typ zahradního bazénu.

Zařízení by nemělo být umístěno moc daleko od bazénu, aby se zbytečně nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Mělo by být v zakrytém prostoru, kde bude chráněno před povětrnostními vlivy – deštěm, prachem. Většina odborníků nedoporučuje instalovat filtrace do podzemních šachet.

Kartušová filtrace

Tento typ malých plastových filtrací sice také umí zajistit čistou vodu, ale s ohledem na svou objektivně nižší výkonnost jen v malých bazénech (např. nafukovacích). Jejich nevýhodou je složitější čistění kartušového „papírového“ filtru, který se musí vyjmout z těla filtrace a důkladně proplachovat tekoucí vodou. Když je opotřebovaný, musí se měnit za nový (často i 2-3krát za sezonu).  Kvůli nízké výkonnosti k těmto typům filtrací odborníci ani nedoporučují připojovat jakoukoliv doplňkovou bazénovou výbavu.

Nezapomeňte na údržbu

Zapojit a zprovoznit pískovou filtraci lze podle návodu i svépomocí. Nicméně je vhodnější svěřit tento úkon zkušenému bazénovému odborníkovi. Zpravidla se písková filtrace zapojuje současně s instalací bazénu. Kvalitní pískové filtrace mají pro pohodlné ovládání tzv. 6cestý ventil, jehož pomocí jednoduše spustíte i proces automatického propláchnutí pískové náplně. Je to jednoduché a rychlé. Bazénový odborník vám při instalaci filtrace vše vysvětlí a názorně ukáže.

Kdy je potřeba měnit písek

Záleží samozřejmě na míře jeho opotřebení a znečistění. Zkušenosti říkají, že je vhodné celou pískovou náplň vyměnit po každé druhé koupací sezoně. Výměnu písku zvládnete i sami podle přiloženého návodu, kde je postup podrobně popsán. O nejčastějších problémech bazénů a jejich řešení jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda