No co si dát pozor při renovaci dřevěné podlahy
Na našem webu můžete najít různá doporučení, která se týkají renovace podlah. Je dobré si je pročíst a ještě dbát o rady, které přinášíme v dnešním textu.
Pozor na hřebíky a kovové předměty
Jestliže bruskou brousíte dřevěnou podlahu, která je přibitá hřebíky, musíte jejich hlavy důkladně zatlouct zhruba 3 milimetry pod povrch, abyste jimi nepoškodili válec brusky. V půjčovně by vám nepoděkovali a ještě by se vám vaše akce prodražila. Podobná havárie se může stát i na parketách, pokud vám na ně spadne nějaký ostřejší kovový předmět, kterého si nevšimnete a přejedete ho bruskou. Dbejte proto na důkladnou kontrolu povrchu před broušením.
Podlaha je silně zvlněná
Optimální stav je, pokud je podlaha sice stará a ošlapaná, ale relativně rovná. Broušení postupuje docela dobře a brzy dosáhnete jednotného povrchu. Brusný pás hrubosti 40 nahrazujete brzy hrubostí 60 a končíte u hrubosti 80. Potíž nastane, jestliže na mnohých místech je vše v pořádku, ale stále zbývá mnoho „důlků“, které obsahují starou barvu či lak. Zjistíte, že kdybyste měli srovnat i tato místa, někde jinde by vám z podlahy mnoho nezůstalo. Nezbude, než se uchýlit k triku, kdy tato místa zbrousíte malou ruční bruskou, nebo bruskou krajovou. Nečekejte ale, že bude výsledek vypadat stoprocentně. Alespoň nebude ale na takto postiženém místě starý nátěr.
Tmelení
Jde o proces, při němž rozmícháte piliny z posledního broušení do speciálního materiálu, který s nimi vytvoří kaši, která poměrně rychle schne. Speciální stěrkou se pracuje rychle a zaplníte mezery v podlaze. Využít se dá jak u palubek, tak i u parket. Nemusíte být ani nijak zvlášť pečliví. Povrch se totiž znovu ještě jednou brousí jemným válcem. Potíž nastane jen tehdy, pokud není broušení dostatečně důkladné. Když použijete dvousložkový epoxidový nátěr, který dřevo ladí výrazně do medové barvy, zjistíte, že místa, kde byl tmel, jsou světlejší.
Lakování
První vrstvu laku dělejte vždy řidší. Musí se totiž více vpít do podkladu. Nezapomeňte po zaschnutí první vrstvy přejet povrch brusnou mřížkou. Srazíte tak dřevěná vlákna, která se působením laku napřímí a tvoří hrubý povrch. Druhá vrstva pak udělá krásný povrch, který bude hladký. Někdy ovšem dva nátěry nestačí. Zejména u vodou ředitelných laků. Proveďte tedy kontrolu hladkosti a přidejte další vrstvu.