Pohádková okna pomocí závěsů a záclon. Inspirujte se!

 Interier 
08. ledna 2017 07:00 / redakce
  0
📷
11 fotografií v galerii
Při výběru záclon a závěsů je nezbytné zvážit styl a barvy v místnosti, ale také velikost a výšku okna. Pinterest
Necháváte se rádi inspirovat obrázky různých skutečných interiérů nebo chcete rychlou proměnu bytu? Proměnu bez staveních úprav, bez malování, lakování a nebo stěhování nábytku? Zkuste nové závěsy. Investice nebude vysoká a výsedek vás určitě potěší.

Změřte okno, a to jak na délku, tak i na šířku. Také byste měli změřit šířku a délku stěny, od stropu k podlaze. To proto, že závěsy lze pověsit například také pouze od horního okraje okna k parapetu. Máte-li atypicky tvarovaná anebo nepříliš atraktivní okna, která byste raději zakryli, můžete pověsit záclony už z horní části stěny.

Designérské ladění

Zamyslete se nad barevným schématem místnosti. Snažte se vybrat závěsy alespoň o jeden odstín světlejší nebo tmavší, než je barva stěn. Tak předejdete tomu, že by závěsy splynuly se stěnami pokoje. Pokud je to možné, vezměte si s sebou na nákup závěsů vzorníky barev vašich stěn. Budete tak mít jistotu, že budou závěsy se stěnami barevně ladit, neztratí se v nich a ani se s nimi nebudou barevně tlouci.

Podívejte se na vzory na nábytku v interiéru, kam plánujete závěsy a záclony umístit. Pokud chcete okenními textiliemi vyzdobit kupříkladu obývací pokoj jehož dominantou je třeba velký květinový gauč, zvažte použití květinového vzoru na závěsech. Naprosto stejnou strategii můžete aplikovat i při výběru textury závěsů a záclon. Je-li součástí vašeho interiéru nábytek s čalouněním, které zdobí například vyšívané anebo jinak plastické, geometrické tvary, na závěsové látce se jim raději vyhněte. Možná to zní jako klišé, ale právě naopak. Mnozí mají za to, že pokud se nějaký motiv objeví na určitém druhu nábytku, či zařízení v místnosti, musí zákonitě obtěžkat tímto vzorem celý interiér v domnění, že „to bude ladit“. Opak je pravdou – interiér se tak stane jednotvárným a nudným místem.

Funkční prvky

Rozmyslete se, co od závěsů ve skutečnosti očekáváte. Mají-li například plnit funkci tepelné, či zvukové izolace, rozhodně zvolte těžší a silnější textilie. Pokud nenajdete takový typ okenní látky, která by vaše funkční požadavky mohla splňovat, nabízí se jako řešení množení tenčích textilií. Zkrátka a dobře zakupte dvojnásobné množství látky, nežli jsou reálně požadované míry oken a po instalaci závěsy bohatě nařaste. Takto upravené závěsy jsou také skvělé na ochranu před nežádoucím slunečním světlem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Tech

Čínské umělé slunce hoří pětkrát intenzivněji než to skutečné. Ukázal to nejnovější experiment

Zavřít reklamu