Elegantní čínská zahradní architektura

 Exterier 
06. listopadu 2014 04:48 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Design čínské zahrady v sobě snoubí přírodu s elegancí.   / inStory.cz
Působivé orientální zahrady jsou velkým trendem ve světě exteriérového designu zahrad a dvorků. Čínská zahrada odráží čínskou filozofii a kulturu dávného orientu, stejně tak, jako její melancholicky-nostalgickou atmosféru. Mnohdy až tajemné orientální zahrady jsou součástí historie, kterou si tak snadno můžete užívat i na vaší zahradě. Pět tisíc let zahradničení přineslo jedny z nejúžasnějších a nejkrásnějších zahradních návrhů, které Číňané považují za součást svého kulturního bohatství z jehož krásy se může těšit skutečně každý.

Vzhled čínské zahrady byl ovlivněn několika obdobími napříč mnoha dynastiemi vládnoucích panovnických rodů. Tento poněkud formální ráz si designový zahradní koncept získal díky tomu, že byl založen jako důležitá součást oficiálního sídla císaře. Na zpočátku byly čínské zahrady navrženy jako domov pro zvířata, která sloužila pro císařovo pobavení z lovu, ale také jako místo, kde monarcha odpočíval. Čínské zahrady jsou elegantní, působivé a klidné místo k relaxaci, takže není divu že čínský panovník chodíval rozjímat právě do této oázy klidu, kde všechny rostliny i stromy bez ohledu na okolní svět čerpají energii ze slunce, vody a půdy, aby ji mohli předávat člověku.

Později obsahovaly čínské zahrady malé paláce a pavilony na ostrůvcích, které se zpravidla vynořovali uprostřed rybníků a tůní, kde si pozvolna plavaly zlatí kapři anebo drobné, okrasné rybky. Nádherné rostliny a květiny, specificky vysázené do úchvatných obrazců, zkrášlují klidné čínské zahrady s úžasnými skalkami a zahradními balvany. Při zvažování orientální zahradní architektury je vždy myšleno na prvky, odrážející přirozené prostředí. Čínská skalka je skvělý způsob, jak interpretovat přírodní krajinu a vytvořit klidný, malý svět přímo ve vaší zahradě.

Nejprve musíte věnovat pozornost povaze a tvaru kamenů. Pokud nemůžete najít kámen vhodného tvaru, buďte trpěliví a raději jej nenahrazujte nějakým kompromisem. Pokud jsou kameny příliš intenzivně zvrásněné, mohou se rozpadnout, což byste také měly při jejich výběru zohlednit. Kameny jsou páteří celé orientální zahradní architektury. V dřívějších dobách byly za ty skutečně nejkrásnější považovány takzvané květinové kameny. V současné době, a to i v případě, že kameny nejsou příliš foremné anebo nesou známky nežádoucího, mechanického opracování by si skutečný zájemce o intenzivní prožitek z pravé čínské zahrady, měl dobře uvědomit, že pokud si takto upravené prvky pořídí, nikdy tak nedocílí atmosféry dokonalé orientální zahrady.

Vytvoření čínské, kamenné zahrady je skvělý nápad pro klidný a krásný exteriér kolem rodinného domu, ale i například menší předzahrádky – samozřejmě, že v takovém případě je nutné poněkud zmenšit měřítko všech prvků, doplňků a dekorací, které do prostoru předzahrádky umístíme. Jakýkoliv venkovní obytný prostor může být přeměněn, třeba i na na malou, ale o nic méně krásnou, čínskou zahradu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu