Konec vodních radovánek – zazimování bazénu

 Exterier 
10. října 2014 19:31 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
K zakrytí bazénu je nejlepší tmavá plachta, její rozprostření je ale až na posledním místě v seznamu důležitých úkonů living.cz
Letní vodní radovánky ve vlastním bazénu zalatíme na podzim další starostí - každý venkovní bazén musíme správně zazimovat před příchodem prvních mrazíků. Nadzemní bazénky stačí vypustit a schovat, trochu více práce nám přidělají zapuštěné bazény.

Hlídejme si teplotu

Při plánování této činnosti bychom měli zpozornět – nutnost co nejrychlejšího zazimování nám totiž nenapoví teploměr za oknem, ale je třeba sledovat teplotu vody v bazénu. Zazimování provádíme, až když se ustálí okolo 12 °C. Pokud by voda byla teplejší, docházelo by k rychlejšímu množení řas a bakterií. Dobře provedená odstávka venkovního bazénu je zárukou jeho dlouhé životnosti.

Voda musí pryč

Před zimním obdobím je důležité upustit bazén tak, aby vytvořený led, který v něm bude v mrazivém období plavat, nemohl rozbít skimmer, trysky, protiproud, světla a další vybavení, usazené napevno, a aby jeho tlak neponičil stěny. U zapuštěných bazénů můžeme většinu vody v bazénu ponechat. Tlaky zmrzlé zeminy zvenčí a ledu uvnitř se tak mohou vzájemně kompenzovat a nedojde k prasknutí či zborcení stěn. Zbylou vodu ošetříme speciálními, pomalu rozpustnými zazimovacími prostředky, jejichž úkolem je zabránit vzniku řas.

Pozor na rozvody

Důležité je i odvodnění všech vodních rozvodů, které by mohla zamrzlá voda roztrhat. U křehčích plastových bazénů a keramických obkladů je lepší vypustit vodu všechnu. Naopak u bazénů s fólií, tzv. linerem, se upouští jen zhruba dvě třetiny objemu, aby se zachoval dostatečný tlak, nutný k jejímu vypnutí.

Pozor na vybavení

První nezbytnou činností je důkladné vyluxování dna i stěn a proprání pískových filtrů, až poté vodu odpustíme. U stabilních filtrací upouštíme minimálně 20 centimetrů pod nejníže uložené odtoky, trysky nebo ústí protiproudu, protože této úrovně nesmí hladina vody během zimy nikdy dosáhnout. Při dlouhodobých deštích nebo silném tání raději hladinu občas zkontrolujeme a případně odpustíme. Nikde v technologii a potrubí nesmí zůstat voda, veškeré vnitřní rozvody je proto potřeba profouknout tlakem vzduchu.

Účinné vychytávky

Do vody aplikujeme zazimovací roztok, který je určen ke konzervaci vody v zimním období a zabraňuje tvorbě řas. Opětovné zprovoznění bazénu pak bude méně náročné. Nesmíme zapomenout vypnout centrální vypínač, pokud žijeme v oblasti, v níž mrazy častěji klesají pod – 15°C, je bezpečnější motor a čerpadlo odpojit a uskladnit na teplém suchém místě. Speciální plováky, rozložené úhlopříčně na hladině, zabrání, aby rozpínající se led poškodil stěny. Méně estetickým, ale bezplatným a stejně účinným řešením jsou prázdné PET lahve.

Zavíráme krám

Pokud máme u bazénu jakýkoli navíjecí systém zakrytí, je nejlepší na zimu o hodmontovat a uschovat, nebo alespoň zakrýt. Lamelová roleta není pro zimní zakrytí absolutně vhodná, protože do vnitřních lamel může vniknout voda, zamrznout a potrhat ji. Raději natáhneme přes bazén zimní plachtu z husté síťoviny, která zabrání znečištění bazénu během zimního období, ale zároveň propouští dešťovou vodu, takže ji nemohou vytvořené kaluže potrhat. Neprůhledná plachta navíc brání pronikání světla, které podporuje tvorbu řas a mikrobů. Ideálním řešením je univerzální plachta, kterou budeme moci používat v zimě i během sezony.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda