Plánujeme skalku? Právě teď je nejvyšší čas ji založit!

 Exterier 
16. října 2014 05:13 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Čerstvě založená skalka působí poněkud prázdně, brzy ale obroste persika.cz
Pokud plánujeme novou skalku, právě nyní je ta pravá doba, kdy se pustit do díla. Nejprve ale zvažme své časové možnosti a podle nich zvolme ideální velikost, i menší skalka zahradu obohatí.

Nenáročným řešením jsou mini skalky v kamenných korytech či nádobách.

Světová strana hraje roli

Odborníci doporučují situovat skalku na východní či jižní stranu zahrady, ale pokud se hodí na druhý konec, není to problém – záleží na výběru skalniček. Skalku můžeme navázat i na terasu či zajímavý kout domu, rozhodně by ale neměla být umístěna pod listnatými stromy. Nikoho totiž nebude bavit čistit každý podzim kameny a zákoutí od spadaného listí.

Vybíráme kameny

Základem je dobrá půda. Jakou vlastně na zahradě máme, zjistíme snadno – pokud vlhká půda drží v ruce pohromadě, potřebuje provzdušnit pískem nebo jemnou sutí z lomu. Kamení budeme potřebovat dostatek, nejvhodnější jsou pískovce či ruly. Materiál seženeme v lomu či většině větších zahradnictví. Měl by být stejnorodý a mít přirozenou patinu. Velmi pěkně vypadají kameny zvětralé a porostlé lišejníky.

Modelace terénu

Před pokládkou nejprve vymodelujeme terén, vytvoříme umělé vlny či zajímavé hrbolky. Pak ukládáme kameny, placaté mírně šikmo nebo i svisle, do půdy je musíme zapustit alespoň jednou třetinou. Mezi jednotlivé kusy pěchujeme humózní zeminu, štěrbiny orientujeme na západ nebo východ, aby půda tolik nevysychala. Pro budoucí sazenice mezi nimi musíme nechat dostatečný prostor. Nezapomeňme ani na kamenné chodníčky, abychom mohli pohodlně odstraňovat plevel.

Každá rostlina chce své

Sazeničky by měly být zdravé, s kořenovými baly. Druhy vybírejme podle budoucího umístění – zatímco například pro alpinky bude život na jižním svahu utrpením, sukulenty, netřesky, rozchodníky či jihoafrické delospermy si ho budou užívat. Před výsadbou rostlinky volně rozmístíme a zhodnotíme, zda jsme plánovali správně. Plazivé druhy by měly jít na horní část skalky, dominantní zase k originálním kamenům. Na první pohled bude skalka vypadat prázdná, ale velmi brzy obroste. Po výsadbě skalku dostatečně zalijeme, doplníme slehlou zem a povrch zasypeme jemným štěrkem, který udrží vlhkost.

Jezírko, nebo vodopád?

Pokud to podmínky umožňují, určitě bude skalce slušet i tekoucí voda. Stačí vyhloubit uprostřed malý rybníček nebo vyhloubit umělý potůček, jenž bude ústit v jezírko. Nic nám nebrání vybudovat si i malou skálu s vodopádem. Do horní části umístíme kámen s miskovitou prohlubní a zavedeme do něj vodovodní potrubí, které zamaskujeme dalším kamenem. Vodu necháme padat do jezírka nebo na plochý kámen pod skálou. Než se ale do takové stavbičky pustíme, je třeba uvědomit si další úskalí, která s sebou přinese. Bude vyžadovat zajištění na zimu a romantický efekt pramenité vody se promítne i do výše účtu od vodáren.

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky