Praktické dřevěné rošty

 Exterier 
14. října 2014 04:55 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dřevěné terasy nestudí, takže jsou na jaře mnohem dříve využívány k posezení než kamenné marval.cz
Při letních vedrech se dlažby na terasách a balkonech příliš rozpálí a ještě dlouho po západu slunce z nich sálá teplo, které může nepříjemně zatěžovat i obytné místnosti. Architekti proto mnohem raději navrhují pro venkovní posezení dřevěné podlahy. Použitý materiál ale musí být dostatečně odolný.

Dub nebo tropické dřeviny

Dřevu voda ani sníh příliš nevadí, pokud má možnost ze všech stran vyschnout. Nesmí tedy ležet na vlhkém podkladu, proto se dřevěná podlaha se pokládá jako rošt. Odolnější jsou tvrdší a méně nasákavé dřeviny, například dub, nebo dražší, ale velmi kvalitní dřeviny tropické, které odpovídají i současným módním trendům. Rošty stejně jako dlažba uložená na podložkách umožní případnou opravu hydroizolace, zvlášť pokud jsou vyrobeny z několika kusů a mohou se nadzvednout.

Příjemné na dotek

Podklad je nutné předem vyspádovat, aby dřevěný rošt neležel po dešti ve vodě a brzy oschl. Dřevěné podlahy se snadno udržují v čistotě, drobné nečistoty roštem propadnou a déšť je odplaví. Především jsou velmi příjemné na dotek bosých chodidel, nestudí ani příliš nepálí. Praxe navíc ověřila, že v jarních dnech bývají terasy s dřevěným roštem využívány k posezení venku mnohem dříve než se studenější dlažbou.

Kombinace s trávníkem

Na větších terasách architekti často kombinují dřevěné rošty s trávníkem, který (zvláště zavlažovaný) prostředí ochlazuje a osvěžuje, zvlášť když je dostatečně zavlažován. Podlaha se zeminou však vyžaduje speciální opatření. Důležitá je především kvalitní hydroizolace, kterou neprorůstají kořínky rostlin.

Důkladná izolace

Na terasách se osvědčují především izolace ze syntetického kaučuku, které bez problémů odolávají velkým teplotním rozdílům. I když se při vysokých teplotách roztáhnou, v chladnu se zase vrátí do původního tvaru na rozdíl od asfaltových izolací, které zůstanou zvlněné. Ve velkých mrazech neztrácejí pružnost a nelámou se, navíc mají i dlouhou životnost. Pro celou plochu podlahy ji můžeme připravit předem na míru, na terasu se pak pokládá jako vana bz spár, které nehrozí zatékání.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu