Zahrada dokáže přežít vaši dovolenou bez úhony. Zabezpečte ji tak, aby vydržela i týden

 Exterier 
26. července 2020 08:43 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Postarejte se o zahradu před dovolenou Depositphotos
Bojíte se, že kvůli zahrádce nebudete moct v létě na dovolenou? Poradíme vám, jak ji zabezpečit tak, aby vše vydrželo i týden.

Léto je období, kdy vše plodí a zraje. Navíc jde také o období, kdy bývá obvykle poměrně velké sucho, takže je třeba záhony pravidelně zalévat. Ve skleníku a fóliovníku je navíc třeba zalévat stále, bez ohledu na počasí. Proto se celá řada zahrádkářů brání právě v létě odjet na delší dobu pryč. Kdo má rodinného příslušníka, který mu záhony zaleje, má vyhráno. Ale ti ostatní?

Pořádná zálivka 

Ještě než odjedete na dovolenou, je potřeba zahradu pořádně prolít vodou. A to doslova. Udělejte to tak, jako by to udělal silný přívalový déšť. Je však třeba vypomoci si i dalšími vychytávkami.

Mulčování

Každý záhon, každý keř či strom dobře nejprve prokypřete, což půdu dobře připraví na příjem vláhy. Zároveň půdu zbavte plevele, který by rostlinám kradl vodu. Poté přikryjte vše mulčem, například z kůry dřevin, ale i posečenou trávou, hoblinami, senem či slámou. Tato rostlinná pokrývka vám udrží déle vláhu v půdě, což je přesně to, co potřebujete. Navíc mulč zmírní růst plevelů. 

Vyhledejte stín

Pokud máte na zahradě rostliny v mobilních nádobách, přeneste je na dobu dovolené do stínu, ideálně někam pod stříšku. Rostliny tak ochráníte před přímým sluncem, ale i silným deštěm a krupobitím, především jim déle vydrží vláha v půdě. Se skleníky a fóliovníky toho bohužel mnoho nelze udělat. Nechejte je však otevřené, aby přílišné horko nezničilo všechny rostliny uvnitř.

Samozavlažování

Pokud máte na zahradě samozavlažovací systém, máte prakticky po starosti. Samozavlažování si však můžete vyrobit i sami. Stačí vám k tomu obyčejná PET láhev. Do víčka udělejte třeba jehlou nebo tenkým hřebíkem díru, láhev naplňte vodou, zašroubujte a vrškem dolů zapíchněte do hlíny. Rostliny díky tomu budou dostávat pravidelný přísun vody. Další možností je zavlažování pomocí knotu, ale stejně dobře vám poslouží tkaničky do bot. Jeden konec vložte do květináče a druhý vložte do vyvýšené nádoby s vodou. Skvělou vychytávkou jsou také kapkové zavlažovače, o nichž jsme psali zde.

Co se sklizní

Další starost vám určitě dělá dozrávající úroda. V každém případě ještě před svým odjezdem skliďte dozrávající ovoce a zeleninu. Vše správně uskladněte a nezapomeňte také otrhat nahnilé plody a listy. Odjíždíte-li na delší dobu, je potom vhodné požádat někoho, aby za vás zralé plody sklízel a na oplátku si je za to ponechal. Díky tomu se vrátíte do čisté zahrady bez plísní a přemnožených škůdců.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu