Svah na zahradě dokážete zpevnit i sami. Poradíme vám, jak na to
Každý svah je jiný. Proto je dříve, než začnete s jakoukoliv jeho úpravou, vhodné si ujasnit tři základní fakta. Jak je svah, který chcete zpevňovat, veliký, jaký má sklon a jaké je jeho složení. Od toho se odvíjí postup stavebních prací a volba stavebního materiálu. Je totiž zásadní rozdíl v tom, zda chcete zpevňovat terén o sklonu 30° nebo 40°. Stejně tak se jinak zpevňuje svah složený ze stabilní zeminy a jinak svah plný písku nebo jílu. U velmi prudkých svahů je pak vhodnější jakýkoliv zásah předem konzultovat se statikem.
Při zpevňování velikých ploch se většinou bez těžké techniky neobejdete. Pokud nejste přímo stavař, přizvěte si alespoň k základním hrubým pracím odborníka. Ten na správnost postupu dohlédne. Nikdy radikálně nezasahujte do svahu v deštivém období nebo po jarním tání! Vodou nasátý svah by se snadno mohl dát do pohybu.
S menšími stavbami nebo budováním okrasných teras je většinou méně práce a zručný člověk si dokáže poradit sám. Zvláště pak, pokud ke stavbě použije prvky vyrobené z betonu. Jsou totiž vyráběny tak, aby do sebe snadno zapadaly a práce s nimi byla co nejsnazší. Navíc se dají různě kombinovat.
Jak zpevnit svah betonovými tvárnicemi
Pokud jde o drobnější stavbu, zvládnete ji i sami. Z materiálu budete potřebovat zeminu, svahové tvárnice podle potřeby, prkna, štěrk, cement, pojivo. Z nářadí musíte mít po ruce gumové kladivo, kolečko, měřící pásmo, lopatu, zednickou šňůru, manipulační kleště, rýč, vodováhu a pěchovačku.
Stavba základů
1. krok: Pro trvalé zpevnění svahu jsou třeba vhodné základy. Napněte provázek a vyznačte průběh základového pásu. Pro výšku zdi do 100 cm vykopejte zeminu do hloubky cca 40 cm.
2. krok: Abyste zabránili následnému sesuvu zeminy, pokryjte násep prkny. Pak uložte mrazuvzdornou vrstvu, kterou zhutněte do výšky 20 cm. Na ni přijde vrstva zavlhlého betonu o síle 10 cm.
3. krok: U zdí o výšce nad 100 cm vykopejte zeminu do hloubky 80 cm a na mrazuvzdornou vrstvu uložte minimálně 20 cm silnou vrstvu betonu.
4. krok: Beton nanášejte krátce před usazením svahových tvárnic. Použijte jen tolik betonu najednou, kolik tvárnic stihnete položit, protože beton musí být při usazování tvárnic vlhký.
Tip: Hloubku základů volte tak, aby nejspodnější řada tvárnic byla alespoň z poloviny v zemi.
Osazení svahových tvárnic
1. krok: Nejprve stanovte přesný průběh první řady tvárnic pomocí napnuté zednické šňůry. U svahových tvárnic s průhyby dovnitř položte první tvárnici tak, aby byl průhyb na začátku řady.
2. krok: Přitom můžete kdykoliv opravit směr následných tvárnic. Tvárnici mírně zatlučte gumovým kladívkem do betonové vrstvy a srovnejte dle vodováhy.
3. krok: Nyní položte další tvárnici s průhybem dovnitř. U druhé a všech dalších tvárnic dodržujte odstup o velikosti 5 mm. Tento odstup je důležitý pro vyrovnání výrobních tolerancí.
4. krok: Pak vysypte nejspodnější řadu tvárnic do 1/3 výšky štěrkem. Je to nutné pro zabránění škodám, které způsobí mráz v případě hromadění vody. Aby se voda nezadržovala v zásypu, lze udělat na několika místech odvodňovací žlábky.
5. krok: Na zásyp se používá mrazuvzdorný materiál. Jelikož jsou následující řady tvárnic zpravidla posunuty směrem dozadu a leží na zásypu, musíte ho pořádně zhutnit.
6. krok: Zbývající místo v tvárnicích vyplňte zeminou.
7. krok: Teď položte další řadu tvárnic - s posunem dozadu podle sklonu svahu, zasypte a tvárnice vyplňte zeminou.
8. krok: Pokládejte řadu po řadě směrem nahoru. Pak vše osaďte rostlinami podle svého vkusu a je hotovo!