Plánujete zastřešení terasy? Zvolte vhodný materiál!

Dobře zastřešená terasa může vytvořit fantastický prostor.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
10. srpna 2017 06:53 / Shutterstock
  10   3
Mít terasu nebo prostorný balkon je obvykle příjemným zpestřením i všedních dnů. Abychom mohli využívat terasu či balkon celoročně, je třeba zvolit správné zastřešení. Možností je mnoho.

Zastřešená terasa mnohem lépe odolává klimatickým podmínkám a nepřízni počasí, tedy dešti a zčásti i UV záření ze slunce. Jednoduchý způsob, jak zastřešit terasu, je dřevěná pergola. Jde o poměrně levné řešení, které zvládne udělat každý zdatný kutil. Pergola je ale přístřešek, který vás v extrémním počasí neochrání úplně. Pro celoročně obyvatelnou terasu je třeba zvolit správné zastřešení i ochranu před bočním větrem, deštěm nebo i sněhem.

Co na střechu

Polykarbonát

Na zastřešení je možné použít různé materiály. Počínaje plechem, přes pálené tašky, dřevo až po tvrzené sklo či textilní plachtu. V současné době se velmi často používá polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo. Jde o pružný materiál bez vnitřní struktury. V čirém provedení je průhledný jako sklo a na trhu je k dispozici v různých profilech a odstínech. Na zastřešení pergoly stačí běžný jednokomorový polykarbonát o tloušťce 1 cm. 

Sklolaminát

Sklolaminát je pevnější, méně náchylný na poškrabání a propouští přirozenější barvu světla. Je to způsobeno přímo základním materiálem - polyesterovou pryskyřicí vyztuženou skelným vláknem. Pryskyřice je zabarvena do teplého žlutého odstínu a skelné vlákno zmatňuje procházející světlo. Sklolaminát je tedy pro oči příjemnější. 

Sklo

Další možností zastřešení je zasklení terasy, které dává maximální průchod přirozenému světlu na terasu. V případě, že provedete zasklení terasy ze všech stran, vytvoříte si prakticky zimní zahradu. Skleněné plochy můžete rozdělit na několik částí a pořídit jim posuvné kolejnice. S jejich pomocí pak můžete pružně reagovat na změny počasí a terasu mít otevřenou nebo uzavřenou. Zasklení terasy můžete různě kombinovat s dalšími prvky, jako jsou např. markýzy, které vás v létě ochrání před slunečním zářením.

Látkové markýzy

Markýzy se dají umístit buď samostatně, nebo pod, či nad, skleněnou střechu. I když jsou potahy markýz určeny pro exteriérové použití, zejména v prašných oblastech může časem dojít k jejich znečištění. Výhodou markýz instalovaných pod střechou je delší zachování původních vlastností potahu a menší náročnost na údržbu. Pro prosklené terasy jsou naopak výhodnější markýzy instalované nad střechou, kde odkloní část tepla, a tím sníží přehřívání zasklené terasy.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Výběr vhodného povrchu na terasu
Každý kout zahrady může být krásný. Tipy na zamaskování nevzhledných míst
Co udělat pro správnou funkci střechy? Zvolte vhodnou krytinu
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nová teorie vědců. Čeká nás mrazivý závěr století

Tech

Začala druhá fáze projektu podmořského datového centra Microsoftu. K propagaci využívá okolní život

Dům a zahrada

Líska je univerzální a přitom nenáročný strom

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn