Při běžných domácích činnostech můžete ušetříte tisíce!
Osobní hygiena
Nejvíce vody spotřebují členové domácnosti na běžné umývání. Právě při osobní hygieně ale můžete ušetřit nemalé peníze. Všeobecně se doporučuje sprchování místo koupele. Zatímco plná vana znamená 100 až 150 litrů vody, při sprchování spotřebujete třetinu, tedy 30 až 50 litrů. Navíc i při sprchování můžete ušetřit dalších 30 procent vody namontováním úsporné hlavice. Jsou lidé, kteří vodu po koupeli využívají také k umývání auta, terasy nebo podlahy. I takto se dá ušetřit. Samozřejmostí je zastavování vody při mytí zubů nebo holení.
Pořiďte si perlátor
Na všechny vodní výtoky si pořiďte perlátory. Díky nim se nebude v trubkách usazovat vodní kámen. Vody pak protéká méně, ale protože je obohacována vzduchem a vytváří tím dojem silného proudu, změnu ani nepoznáte. Dobu nastavování teplé vody zkrátí pákové baterie, díky kterým tak ušetříte litry čisté vody. Pokud chcete ušetřit a nemáte perlátory nebo úsporné hlavice, stačí přiškrtit vodu už na příchodu do baterie, tedy utáhnout kohouty a nepustit do baterie plný tlak vody.
Splachujte ekonomicky
Na jedno spláchnutí plné nádržky spotřebujete i deset litrů vody. Při sedmi návštěvách WC denně je to 70 litrů na osobu. Rozhodně se vyplatí pořídit si automatický WC stop. Malé spláchnutí pak potřebuje jen dva litry vody. Rozhodně neházejte do záchodu kapesníky, zbytky jídel apod. Na splachování se dá využívat také voda, kterou jste použili ke koupání sprchování nebo praní – firmy jsou schopné vám nainstalovat zařízení, díky kterému můžete již jednou použitou vodu využít opětovně.
Mytí nádobí
Oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebuje myčka asi pětinu vody a má o třetinu nižší provozní náklady. Pokud započítáme spotřebu energie potřebnou pro ohřev vody, vychází i v tomto srovnání myčka stejně nebo i lépe než ruční mytí nádobí. Neúsporné je především mytí nádobí pod tekoucí vodou – pod rukama nám v takovém případě proteče 15 až 40 litrů vody, záleží na času stráveném mytím a na množství špinavého nádobí. Na jeden cyklus mytí si přitom úsporná myčka o šířce 60 cm vezme přibližně 12 litrů vody. I myčku ale musíte používat rozumně. Mírně špinavé nádobí stačí opláchnout studenou vodou v dřezu. Myčku pak zapínáme, až když je plná.
Prádlo
Při nákupu nové pračky se dívejte nejen na spotřebu elektrické energie, ale i na spotřebu vody. Nejmodernějším pračkám stačí k vyprání jedné várky prádla na 40 stupňů i 40 litrů vody, to je více než polovina oproti pračkám desetiletým. Vyplatí se zapínat pračku, až když je v ní dostatek prádla. Většinu oblečení přitom stačí vyprat na 40 stupňů a jen na hodinový, nebo i půlhodinový program.
Dešťová voda
Maximálně využívejte dešťovou vodu. Zalévat s ní můžete venkovní i domácí rostliny. Dešťovou vodou se dá umýt auto. Stále více lidí si uvědomuje, že pitná voda by měla sloužit především k pití a vaření. Do budoucna si tak zřejmě budeme zvykat na stále vyšší využívání právě vody dešťové.