Přerůstá vám vrba přes hlavu? Udělejte z ní dekorace!

 Tipy a inspirace 
12. srpna 2017 07:24 / Marie Popelková
  2
📷
6 fotografií v galerii
Zajímavá kroucená vrba roste možná až příliš rychle. Shutterstock
Kroucená vrba je rychle rostoucí dřevina, jejíž větve jsou velmi dekorativní. Můžete je jednoduše naaranžovat do vázy. Snadno z nich také vyrobíte krásný věnec či dřevěné kvítky. Šikovní kutilové dělají z vrbového proutí květináče, košíky, domečky, altánky nebo ploty.

Košaté vrby se divoce rozrůstají a mnozí zahrádkáři si zoufají nad rychle přibývajícími větvemi. Roční přírůstek je u kroucené vrby až 50 cm. Zajímavé větvičky se přitom dají využít pro nejrůznější rukodělné výrobky. Pruty můžete ohýbat, křížit, svazovat i proplétat. 

Jednoduché vrbové výrobky 

Jak na věnec

Přibližně stejně dlouhé proutky namočte do teplé vody, aby se lépe ohýbaly. Nůžkami příliš dlouhé proutky zkraťte. Poté si z drátu hrubší šíře vytvořte kolečko, jehož konce k sobě spojte pevně drátem (toto kolečko vytvoří základ věnce). Na něj můžete navazovat další proutky, které upevníte s pomocí vazačského drátku. Místo drátu můžete použít dlouhý šlahoun vinné révy. Na úplný základ navazujte další větve. Rukou obtáčejte prut směrem ven a dovnitř. Ze začátku nebude věnec vypadat moc dobře, ale jakmile namotáte dostatek větví, dostane pěkný tvar a krásný vzhled. 

Zdobení

Připravený věnec můžete nazdobit různými způsoby. Pokud se rozhodnete pro využití jako závěsný věnec na dveře, volte materiály vhodné na použití do exteriéru, nejlépe přírodní. Mezery, kterými prosvítá podklad věnce, vyplňte například větvičkami buxusu. Buxus uschne a několik let vypadá stejně, nevybledne. Využít můžete šípky, šišky nebo drobné ozdoby ze dřeva. 

Vyrobte si dřevěné kytičky

Výroba dřevěných kytiček z větví různých stromů je velmi jednoduchá. Nejprve si větve namočte. Nemusí to být pouze vrbové větvičky, ale třeba z olší, které mají atraktivní oranžovou barvu. Kytičky z mírně zakřivených větví jsou nepravidelné a vypadají lépe, než z větví rovných. Pak stačí kvalitní ořezávátko na tužky. Snažte se ořezat z čerstvých větviček co nejdelší pásek. Ořezaného „hada“ stočte do spirály. Do středu kytičky můžete vložit špejli nebo párátko, zakápnout lepidlem, nechat uschnout a pak přilepit tavnou pistolí na základ věnce.

Co dalšího z vrby

Kroucená vrba se hodí pro výrobu nejrůznějších předmětů i staveb. Můžete vyzkoušet vrbové domečky, ploty, květináče, altány, igloo, tunely, ploty a další prvky. Výrobky z vrbových větví můžete nechat uschnout, ale také je můžete zasadit a nechat obrůst. Zelené stavby ale zakládejte pouze v období listopad – duben.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Dům a zahrada

Vyrobte si jednoduchý svícen proti chmurám a stresu

Zavřít reklamu