Mějte vaše rodinné cennosti v bezpečí!

 Tipy a inspirace 
03. února 2016 17:55 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Trezor vybíráme na míru, důležité jsou naše prostorové možnosti a také to, co vše potřebujeme uložit.  Wikimedia Commons/Binarysequence
Myslíte si, že na trezor nemáte ve své domácnosti místo? Omyl, trezory nepatří pouze do zámků a luxusních vil. Pořádný a především bytelný domácí trezor je praktickou nutností v každé domácnosti…

Kvalitní trezory je nutné vybírat podle toho, na co konkrétně budou používány, především co v nich bude ukládáno a jakou má mít odolnost proti vyloupení nebo proti požáru.

Pro úschovu drobné hotovosti nebo dokladů bohatě postačí sejf bez certifikace, pro cenné věci nebo důležité dokumenty jsou tu kvalitní trezory v několika bezpečnostních třídách, proti požáru ochrání ohnivzdorné trezory.

Čtyři miliony v bytě?

Nejdůležitějším parametrem je bezpečnostní třída. Norma jich rozlišuje sedm a označují se římskými čísly O až VI. Čím vyšší číslo, tím je trezor bezpečnější. Pro domácnosti zpravidla stačí první čtyři kategorie, které jsou vhodné na uschování věcí v hodnotě až čtyři miliony korun.

Peníze moc místa nepotřebují

Do bytů se většinou používají menší trezory. Zpravidla stačí rozměr 40x40 cm. Dovnitř se vejde nejen nemalé množství bankovek, ale i - což asi využijeme spíš - šanon o velikosti A4, ve kterém uchováváme dokumenty. Cena těchto sejfů je zhruba pět tisíc korun.

Pokud pracujeme z domova a máme zde i firemní listiny, můžeme si pořídit některý z větších výrobků. Ty mohou mít rozměr jako skříň a jejich cena se pohybuje v desítkách i stovkách tisíc korun.

Typy zámků pro kvalitní trezory a sejfy (zámky lze i vzájemně kombinovat):

Klasický zámek na trezorový nebo též motýlkový klíč je nejběžnější a nejjednodušší způsob zamykání trezoru. Nemusíte si sice pamatovat číselný kód, naproti tomu si ale musíte hlídat klíč, v případě jeho ztráty je výroba duplikátů komplikovaná a navíc i finančně náročná.

Zámek na číselný kód je v dnešní době velmi vyhledávaná forma uzamykání trezorů. Stačí si jen pamatovat váš osobní PIN kód a nemusíte složitě nosit nebo schovávat klíč. U sejfů a schránek bez certifikace se dodává tzv. nouzový klíč pro případ, že kód zapomenete nebo se vybijí baterie např. z důvodu vaší dlouhodobé nepřítomnosti. K některým typům se dodává navíc i tzv. přídavný modul na baterie, kterým po zapojení do zdířky v čelní stěně sejfu tento odemknete a baterie uvnitř vyměníte. Tento modul mají i trezory s certifikací, popřípadě se baterie přikládá ke kontaktům zabudovaným přímo v ovládacím panelu. K certifikovaným trezorům se z bezpečnostních důvodů nouzový klíč nedodává, ovládací panel může být v některých případech vybaven i displejem.

Elektronický kombinační zámek LaGard je sofistikovanější verze běžného elektronického zámku. Zajišťuje větší bezpečnost díky spojení moderního elektronického systému a mechanického odblokování zámku.

Mechanický kombinační zámek
je další bezpečnostní varianta na přání zákazníka. Používá se hlavně u trezorů ve vyšších bezpečnostních třídách, ale lze ho i bez problémů kombinovat s jinými typy zámků pro absolutní ochranu vašich cenností a dokumentů.

Zámek na otisk prstu je další možnou variantou uzamykání trezorů, zatím se však vyrábí v omezené míře pouze u sejfů a schránek bez certifikace. S tímto způsobem zamykání si můžete pořídit například sejf Digitec. Pokud si i přesto nebudete vědět rady s výběrem, naši pracovníci vám rádi poradí. Kvalitní trezory si můžete i vyzkoušet v naší vzorkovně.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky