I starý a rozviklaný nábytek lze ještě zachránit. Poradíme vám, jak na to

 Rekonstrukce 
21. prosince 2017 15:01 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Starý nábytek může dělat ještě radost Pixabay
Možná i vy máte doma nějaký starý kousek nábytku, na kterém se už značně podepal zub času, ale je vám ho líto vyhodit. I rozviklanou židli, ošuntělý stolek nebo skříňku s odloupnutou dýhou jde ale opravit. A pokud jste alespoň trochu šikovní, zvládnete to i svépomocí.

Pokud máte k starému nábytku nějakou citovou vazbu a nechcete ho ještě vyhodit, pokuste se ho opravit. Některé drobné úpravy zvládnete i sami. Pokud si však nejste jisti a máte obavu, abyste svým zásahem nezničili nějaký vzácný kousek, raději se poraďte s odborníkem. Každý starožitník vám dokáže sdělit, jakou hodnotu má právě váš kousek nábytku.

Pokud ale nejde o žádný sběratelský kousek, můžete se do opravy pustit i sami. Malé restaurátorské zásahy vyžadují jen trochu šikovnosti, trpělivosti a zručnosti. Starému nábytku sluší i patina.

Oprava dýhy

U starého nábytku často dochází k odlupování dýhy. Tvoří se bublinky, takzvané vzduchové bubliny, chybějí díly nebo jsou některé části uvolněné.

Vzduchové bublinky lze většinou odstranit zahřátím pomocí žehličky. Pokud to nepomůže, vstříkne se pomocí jednorázové injekční stříkačky do vzduchové bublinky lepidlo. Důležité přitom je, abyste použili příložku (např. tenký kousek dřeva) a mezi ně položili papír, jinak se příložka přilepí!

Je-li nutné doplnit kousek dýhy, vyrovnejte nejprve okraje praskliny tak, že budete stříhat šikmo k průběhu vlákna. Nyní můžete vyrobit tvar z transparentní fólie. Na této fólii označte průběh vláken. Přeneste poté tvar na nový kousek dýhy. Po vyřezání pomocí řezačky lze dýhu nalepit a vypnout.

Uvolněné spoje

Prvním krokem při restaurování je vždy obnovení stability nábytku. Tam, kde jsou uvolněny staré spoje, je nutné je čerstvě zalepit. Rozložte kus nábytku opatrně pomocí kladiva (nikdy nebijte přímo do dřeva – použijte příložník) a označte si pozice jednotlivých dílů.

Pomocí dláta opatřně odškrabejte staré lepidlo a poté dejte lepidlo na dřevo do štěrbin a čepů. Nyní můžete všechny díly znovu složit a sepnout je pomocí stolařských šroubových spojek ve všech směrech. I při této činnosti budete potřebovat příložník.

Dbejte na to, aby byl kus nábytku slepen do rovné plochy, protože jinak by se mohl zkřivit. Pracujte při lepení raději rychle - lepidlo na dřevo se navazuje již během 20 minut.

Nátěr

Jehličnaté dřeviny jako smrk a jedle se častěji dříve přemalovávají a podýhovávají ušlechtilými dřevinami. Uvolní-li se barva, musí se retušovat – a to tak, aby "záplata" byla co nejméně viditelná. Proto by se mělo staré vymalování vždy jen doplňovat a ne překrývat.

Nejprve odstraňte mastnotu a nečistoty. To jde nejlépe roztokem chloridu amonného (maximálně dvě polévkové lžíce chloridu amonného na půl litru) nebo pomocí domácího čističe. Jako barvy jsou vhodné vysoce kvalitní akrylové barvy. Namíchejte si barevný odstín nejprve na paletě a vyzkoušejte jej na málo viditelném místě. Pro nanesení barvy nejprve tuto barvu zlehka naneste tečkovací metodou a poté lehce rozmažte prstem. A nezapomeňte na to, že akrylové barvy po uschnutí lehce ztmavnou.

Naleštění

Jakmile opravíte všechny poškozené dřevěné části, věnujte se povrchu. Začněte s důkladným čištěním. Šelakové leštidlo se nejlépe odstraňuje lihem, voskem spolu s terpentínovým olejem. Prostředky se nanášejí pomocí houbičky tak dlouho, dokud se šelakové leštidlo či vosk neuvolní.

Jakmile je kus nábytku čistý, suchý a bez prachu, můžete nanést novou vrstvu šelakového leštidla, tuto opět nechat zapustit pomocí vosku nebo přejíždět ve směru fládrování dřeva.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Tech

Pentagon má oficiální UFO tým. Svět je z toho ale zklamaný

Zavřít reklamu