Jak si vybrat tu správnou lednici

 Interier 
09. února 2017 21:02 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Lednička je zpravidla jedním ze spotřebičů, který si do domácnosti pořizujeme nejdříve a který je neustále v provozu. Shutterstock
Lednička (nebo-li chladnička) je ikonou každé kuchyně a pro mnohé její nejoblíbenější část.

Dokážete si představit život bez ledničky? Pravděpodobně ne. Lednice se dnes počítá ke členům domácnosti a bývá i srdcem každé kuchyně. Vybíráte-li novou lednici, pomůžeme vám s výběrem i rozhodováním, abyste si vybrali přesně ten typ, který Vám bude vyhovovat.

(Ne)víte, jakou ledničku potřebujete?

S ledničkou je to jako s autem. Jednomu vyhovuje něco menšího, druhý dychtí po maximální výbavě a třetí s kopou dětí potřebuje dostatek místa na velký nákup. Je úžasné, že je dnes na trhu nespočet typů lednic a každý si najde tu svoji. Pojďme se na ně společně podívat.

Kombinovaná - do každé rodiny
Větší chladnička s mrazákem nahoře, nebo dole. Díky svému objemu je ideální pro čtyřčlennou rodinu. S touto volbou nikdy nemůžete udělat chybu.
Mrazák dole je prostorný, disponuje 2-5 zásuvkami a chladící část máte v úrovni očí.
Mrazák nahoře má menší užitný objem a k chladničce se musíte ohýbat.

Americká - do velké domácnosti
Už jste někdy nemohli naskládat opravdu velký nákup do lednice? Americká lednička tento problém vyřeší. Její objem je totiž jednou takový než u ledničky kombinované.
Většinou také nabízí komfort v podobě domácího baru, dávkovače ledu a nápojového automatu. Ne nadarmo se nazývá královnou lednic. Nejlépe pasuje do vícečlenné domácnosti.
 
Monoklimatická - když nepotřebujete mrazák
Chladnička s velkým objemem, ale bez mrazáku. Můžete do ní bez potíží vložit plechy s dorty nebo soudek piva pro narozeninovou oslavu.
Je ideální volbou, pokud potřebujete uskladnit velké množství potravin a mrazák máte zvlášť, třeba ten pultový někde ve sklepě.

Malá s mrazícím boxem - na chatu nebo do kanceláře
Chladnička menších rozměrů s malým mrazákem. Nejčastěji 50 až 80 cm vysoká. Vhodná na chalupu, do garsonky nebo studentského bytu.

Energetická třída

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá lednice. Spotřeba se odvozuje za provozu při ideálních podmínkách – teplotě okolí 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Od července 2010 nesmí být na trhu EU prodávány ledničky a mrazáky třídy B a nižší.

Které vybavení a funkce mají dnešní chladničky

Ke standardu současných chladniček patří výškově stavitelné poličky z bezpečnostního skla, které je odolné proti poškrábání či prasknutí.

Zasouvací plastové přihrádky zase dovolují skladovat jednotlivé potraviny odděleně, aby se nemísily pachy.

Speciální držáky láhví umístěné pod nebo do polic šetří místo.

K favoritům zejména těch, kdo nechodí každý den na nákup, patří zásuvky s nulovou zónou (označované také jako PerfectFresh apod.) pro zeleninu, maso a uzeniny. Teplota se v nich pohybuje kolem 0 °C, vlhkost pro zeleninu bývá kolem 95 %, pro maso a ryby asi 50 %. Potraviny tu proto vydrží mnohem déle čerstvé. Nevýhoda? Zásuvky omezují prostor mrazáku, proto u kombinované velké chladničky ve vestavbě najdete mrazák maximálně kolem 60 l (jinak mívá 80 l).

Z hlediska spotřeby je velmi důležitý systém No Frost, který brání námraze. Šetří čas i spotřebu, chladničku nemusíte vypnout celý rok. Překonal dříve používané automatické odmrazování, které jen zvyšuje spotřebu. Jakmile se totiž objeví na stěnách tenká ledová vrstvička, teplota uvnitř chladničky se zvýší a led roztaje — ovšem za cenu vyšší spotřeby elektrické energie.
Hlučnost dnešních se pohybuje od 36 do 43 dB, u podstavných nebo vestavných modelů je ještě nižší.

Už několik let nabízejí výrobci také antibakteriální ochranu. Mívá různé označení i podobu (AgION, Bacteria safe systém nebo Silver Nano).

Je-li chladnička vybavena antibakteriálním filtrem, pak přes něj prochází veškerý vzduch obsažený ve vnitřním prostoru chladničky. Filtr obohacený o stříbro a zinek zachycuje bakterie i chemické a mechanické nečistoty ze vzduchu v chladničce. Brání tak kažení potravin, šíření zápachu či dokonce vzniku salmonely. Filtry je však nutné měnit přibližně každých šest měsíců.

Po celou dobu životnosti chladničky funguje naopak antibakteriální systém v podobě speciální vrstvy ve vnitřním prostoru chladničky — opět na bázi iontů stříbra, které zabraňují růstu a množení nežádoucích mikroorganismů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda