Napadli vaše květiny škůdci? Víme, jak je zlikvidovat!

 Interier 
08. února 2017 06:25 / Marie Popelková
  1
📷
7 fotografií v galerii
Škůdci dokáží pokojové rostliny zlikvidovat raz dva Shutterstock
I pokojové rostliny jsou častým terčem nejrůznějších škůdců. Nepropadejte ale panice, poradíme, jak s těmi nejčastějšími pořádně zatočit!

Přinášíme vám přehled nejčastějších škůdců pokojových rostlin a návod, jak se těchto potvor zbavit. V některých případech vyžaduje boj s parazity velkou dávku trpělivosti, ale nebojte, vaše květiny zase budou krásné a zdravé!

Mšice

Listové mšice patří k nejčastěji se vyskytujícímu hmyzu na pěstovaných rostlinách. Existuje několik druhů, takže tyto potvůrky mohou být zelenkavé, ale i třeba červené. Napadají obzvláště rostliny s měkkými stonky a listy.

Ochrana:

Pokud je zatím rostlina napadena jen slabě, lze mšice odstranit ručně, například častějším sprchováním. Většinou je ale potřeba použít insekticid. Postřik budete muset aplikovat zřejmě opakovaně, protože některé druhy mšic už získaly velkou odolnost proti insekticidům. Přípravky je proto také nutno střídat.

Sviluška

Je jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších škůdců. Zbarvení je zelené až do šedozelené se dvěma tmavýma skvrnami na zadečku. Přezimující samice mají oranžovou, nebo červenou barvu. Ve vytápěných prostorách se rozmnožují velmi rychle a celoročně mohou mít až dvacet generací. Listy napadené sviluškami jsou na lícní straně drobně skvrnité a postupně nabývají světlejšího, stříbřitého nebo bronzovitého zbarvení. Na spodní straně listů a vrcholech výhonů se také objevují jemné pavučiny. 

Ochrana:

Rostliny pravidelně rosíme, protože sviluška nesnáší vlhkost. V boji se sviluškami hraje zásadní roli čas. Čím dříve napadení odhalíme, tím se zvyšuje šance na úspěšný boj s tímto druhem roztoče. Rostliny napadené sviluškou se ošetřují chemickými postřiky. Nemáte-li hhned po ruce postřik, jako první pomoc omyjte listy z obou stran silným roztokem vody s jarem. Pokud ale svilušky odhalíme pozdě, je většinou veškerá snaha o záchranu rostlin marná. V takovém případě rostlinku rychle zlikvidujte, než vám sviluška napadne jinou.

Molice

Molice jsou velké jeden až dva milimetry a usazují se na spodní straně listů. Napadené rostliny jsou potřísněny lepkavým medovitým výměškem.

Ochrana:

Jako prevence funguje, když rostliny umístíte tam, kde je možné často větrat. Dobře fungují také závěsné žluté destičky s lepem, na které se molice přilepí. Menší rostliny je možné pravidelně sprchovat. Z větších rostlin pak můžete molice z listů opatrně vysát vysavačem. I na molice samozřejmé zabírají nejrůznější postřiky.

Třásněnka

Tyto žlutavé nebo hnědočerné mušky patří k nejvýznamnějším škůdcům rostlin. Dokáží způsobit nemalé škody. Deformují listy a květy, způsobují opadávání plůdků i květů.

Ochrana:

Ochrana proti třásněnkám je obtížná a ne vždy úspěšná. Pokud objevíte třásněnku v počátečním stadiu, omyjte listy mýdlovým roztokem. Mýdlový roztok ucpe póry na těle třásněnky a tím ji zahubí. Postup opakujte pravidelně 1x za 14 dní. Můžete vyzkoušet i insekticidy. Třásněnky ale už získaly značnou resistenci k pesticidům. Přípravky by se měly aplikovat na všechny rostliny v blízkosti rostliny postižené i když přímo na nich nezjistíme žádný výskyt škůdců. Ochranným prostředkem musí být pečlivě postříkaná celá rostlina, aby se přípravek dostal do všech i hůře přístupných částí rostliny. Přesto je neúčinný na vajíčka a stadia právě se vyvíjející v půdě.

Červci

Jsou to velmi nebezpeční škůdci, kteří často ve velkém počtu sají na všech částech rostlin včetně kořenů. Vylučují bělavá vosková vlákna a jejich kolonie je jimi celá pokrytá. Dají se snadno zaměnit s některými mšicemi, zejména vlnatkami.

Ochrana:

Napadené rostliny ihned izolujte. Vlnatky a červce můžete zadusit štětcem napuštěným olejem a potom splavit sprchou. Mimořádně náročná ochrana ale často selhává. Na napadené rostliny lze aplikovat i různé insekticidy, nejlépe v kombinaci s olejovými přípravky. Ošetřit musíte všechny rostliny v jedné kolekci. U červců se vyvinula odolnost k celé řadě pesticidů. Proto je vhodnější silně napadené části, nebo i celé rostliny, zničit. A u zdánlivě vyléčených rostlin se během několika týdnů až měsíců může invaze opakovat. Ošetření je tak nutné opakovat, i když se červci již neobjevují. Květináče, police a další předměty v okolí je třeba omýt desinfekčními prostředky na bázi chloru.

Puklice

Puklice jsou většinou hnědé, nebo nažloutlé, mají voskovitý štít, který může být okrouhle, nebo oválně klenutý. Vyskytují se nejvíce na rubech listů. Zanechávají lepkavý povlak na listech a na nábytku pod rostlinami, voskovitý, hnědý, nebo žlutý povlak na rubu listů.

Ochrana:

Tento škůdce se špatně likviduje, protože dospělý hmyz chrání tvrdý kryt. V tomto případě je doporučen systémový insekticid.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod