Výběr vhodné podlahy pro majitelé domácích mazlíčků

 Interier 
29. února 2016 18:16 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pes je možná nejlepším přítelem člověka, ale také to může být největší nepřítel podlah. Wikimedia Commons/droїd
Pořizujete-li si pejska jako domácího mazlíčka, dá se předpokládat, že s ním počítáte jako s dalším obyvatelem vaší domácnosti. Tudíž je téměř jisté, že pejsek bude moct navštěvovat vnitřní prostory. Pokud tohle nápadně připomíná vaši domácnost, měli byste interiér alespoň nějakým způsobem přizpůsobit životu s čtyřnohým kamarádem.

Drápky narušují povrch


To, jak bude podlaha namáhána, závisí hodně na dispozicích samotného zvířete. Každá rasa psa má jinou povahu a tak zatímco malý klidný pes podlahu v podstatě nepoškodí, živější rasa, jako například Jack Russel Teriér je pro podlahu pohromou. Tito psi často skáčou, brzdí packami o podlahu a tak na sebe škrábance nenechají dlouho čekat. Obecně tak platí, že čím živější, větší a mohutnější rasu psa doma máte, zvyšuje se tím riziko poškození podlahy. Samozřejmě nejde jen o psy, nebezpečí poškození krytiny drápky hrozí i u majitelů koček. Právě kočky se rády protahují, brousí si drápky a hlavně jsou to zvídavá stvoření, která skáčou z podlahy na parapet, ze skříňky zase na podlahu a pořád dokola. Proto by se i majitelé koček měli zaměřit na kvalitnější a odolnější povrch krytiny.

Pozor na loužičky


Pořádně zabrat dostává podlaha také v případě, že máte zvířecí miminko. Je třeba dbát na co nejrychlejší odhalení loužiček a jiných exkrementů, protože mohou u méně kvalitních povrchů, jako je třeba laminátová podlaha či koberec, způsobit flek a narušit povrch. Obecně se dá říct, že dobrotu nedělá žádná tekutina, která dlouhodobě leží na laminátové a dřevěné podlaze. Loužičku je tak třeba objevit co nejdříve.

Všudypřítomné chlupy


Problematické jsou rovněž zvířecí chlupy, jejichž barva může dosti kontrastovat s odstínem krytiny. Světlá srst je samozřejmě nejvíce viditelná na tmavé hladké podlaze a naopak. Jako nepraktické se jeví v tomto ohledu koberce, do nichž se srst zachytí a ani výkonným vysavačem se ji mnohdy nedaří odstranit. Z ostatních druhů krytin vypadanou srst snadno vysajeme, odstraníme prachovým mopem, nebo vytřeme mokrým hadrem. Nejen srst na podlaze nám však připomíná, že žijeme se zvířetem. Nechybí ani šlápoty od mokrých a někdy i zablácených tlapek, kterým se dá jen těžko vyhnout. Zvolená podlaha by tak měla být snadno udržovatelná vytíráním.

Kritéria a pravidla, kterými bychom se měli řídit u jednotlivých druhů podlah


Každý materiál má svá specifika a některé z nich jsou svými vlastnostmi do interiéru, v němž se nachází zvířata, vhodnější než jiné.

Dřevěná podlaha může být


Dřevěná podlaha má své nesporné klady. Jde o přírodní materiál, který se pyšní krásným vzhledem. Dřevěná podlaha je teplá a příjemná na dotek. Pokud si ji chceme dopřát v bytě či domě, kde bydlí také zvířátka, musíme vybírat tvrdší dřeviny, které se snadno nepoškrábou.

Laminátová podlaha je odolná, ale zvířátkům nemusí vyhovovat


Laminátové podlahy jsou chladnější a hlučnější, než dřevěné podlahy. To můžeme řešit podlahovým vytápěním. Povrch je však kluzčí, což zvířátkům příliš nevyhovuje.

Vinyl a měkčené PVC jsou vhodné


Krytiny z PVC a vinylu lze do domácností se zvířecími mazlíčky doporučit. Vynikají totiž tím, že jsou vysoce odolné, snadno se udržují a jsou cenově dostupné. Není problém tyto krytiny opatřit protiskluzovaným a antistatickým povrchem. Kvalitní podlahy z PVC se navíc vyznačují tvarovou pamětí – tím se značně omezuje vznik rýh. Povrch této krytiny má navíc zajímavou strukturu, která není jednolitá, takže se na ní drobné škrábance lépe ztratí.

Marmoleum lze také doporučit


Marmoleum je krytina, která potěší milovníky přírodních materiálů i chovatele zvířátek. Tento materiál je vysoce odolný. Velmi snadno se udržuje, krytina je antistatická, takže prach, špínu i zvířecí chloupky snadno a rychle odstraníme mopem nebo vysavačem. Další výhodou je snadná pokládka, k níž není třeba lepení, jednotlivé díly se totiž skládají za pomoci zámkových spojů. Marmoleum se vyrábí v mnoha barevných variantách a vzorech, takže si vybere každý.

Další materiály


Majitelům pejsků, koček a dalších zvířecích kamarádů lze doporučit také podlahu z korku opatřenou o kvalitní povrchovou úpravu. Majitelé větších psů ocení vinylovou fólii, která prodlužuje životnost korkových podlah. Ty jsou nenasákavé a dobře izolují teplo i hluk. Snadná údržba je typickou vlastností i pro dlažbu. Dlažba je tvrdší a kluzčí krytina, ale při volbě vhodné barvy dlaždic a tmavšího odstínu spárovací hmoty nemusí být úplně špatnou volbou. Nejméně vhodnou krytinou do domácnosti, kde bydlí a volně se pohybují zvířata, jsou koberce. Ty se špatně čistí od chlupů i dalších nečistot a rychle se ničí.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu