خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Nevíte, co se starým pařezem? Vysaďte na něj zdravé houby! • Bydlení / inStory.cz
 

Nevíte, co se starým pařezem? Vysaďte na něj zdravé houby!

Na starých pařezech se daří dřevokazným houbám.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Exterier 
16. července 2017 08:45 / Shutterstock
  2   0
Pařezy na zahradě mohou zahradníky řádně potrápit. Zbavit se jich nelze snadno, ale můžete je i využít. Dobře poslouží nejen jako dekorace, ale také pro pěstování hub.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jak si vypěstovat prospěšné houby

Pokud chcete pařez využít, je vhodné nekácet strom příliš u země a nechat kmen vyšší. Poslouží dobře pro krmítka, budky, popínavé rostliny nebo i houby. Mezi obvyklé druhy patří penízovka sametonohá, Jidášovo ucho, shiitake nebo některý z mnoha druhů hlívy. Pařezy se očkují nejpozději dva měsíce po pokácení stromu, tedy dokud ještě mají dostatek vláhy. Naopak se nesmí očkovat příliš brzy po pokácení stromu, protože to ještě kmen má schopnost bránit se prorůstání dřevokazných hub. 

Jak na to

Nejprve rozdrtíte houby na hustou kašovitou hmotu a necháte dva dny odpočívat. Z pařezu, který chcete odstranit, odřízněte dřevěné kolečko. Tím pak přikryjete kašovitou hmotu, kterou nanesete na pařez. Je potřeba hlídat, aby pařez nezaschnul. Pro dobré prorůstání podhoubí můžete pařez přikrýt fólií. Pokud zůstane vlhký, rychle jím proroste podhoubí a objeví se první plodnice. Houba na pařezu vydrží až do úplného rozpadu dřevní hmoty. Podobně se dá využít také václavka obecná, která ale má schopnost napadnout i živé stromy. 

Vytažení a vykopání pařezu 

Další metody zbavování se nepotřebných pařezů jsou poněkud náročnější. Ideální je pařez vytáhnout traktorem nebo vykopat. Při kopání je třeba obkopat pařez ve velké vzdálenosti a pak kořeny uřezat motorovou pilou. Je také možné použít napínací kladku, tzv. „hupcuk“. Jde o řetězový zvedák s pákou, díky kterému můžete pařez vypáčit. S pozůstatkem stromu pomohou i speciální frézy. Například kolová pařezová fréza je schopna zbytek kmene zahloubit zhruba dvacet centimetrů pod zem, menší pařezy zcela odstraní. Na frézování velkých pařezů nebo jejich většího množství lze použít pásovou pařezovou frézu. Ta má zahloubení až pětačtyřicet centimetrů. 

Tradiční metody i chemie

Vyzkoušet můžete také sůl, která se nasype do hlubokých drážek, které na ploše pařezu vytvoříte motorovou pilou. Pak stačí jen pařez překrýt, aby se sůl nevyplavila dešťovou vodou a několik měsíců čekat, až dřevo ztrouchniví. Místo soli můžeme použít také dusíkaté hnojivo ledek. Na trhu seženete také několik přípravků určených pro chemickou likvidaci pařezů. I v tomto případě se aplikují do otvorů vyhloubených do pařezu a opět je třeba několik měsíců počkat. Chemii můžete použít také na výhonky, které vyrůstají okolo pařezů listnatých stromů. Někdy je třeba zasahovat opakovaně, dokud všechny výhonky zcela neuschnou. 

Pozor na oheň

Pokud je již pařez na vaší zahradě velmi starý, můžete ho spálit. Je ale třeba být velmi opatrný. Ztrouchnivělé zbytky se v zemi běžně likvidovaly vyhořením, ale mnohdy nečekaně vzplál i kus zahrady. Do pařezu se vyvrtaly díry, do nich se nalil petrolej, topný olej nebo jiná hořlavá látka kromě benzínu. Když se vsákla, pařez se zapálil a nechal vyhořet. Pařez postupně vyhoří i se všemi kořeny, ale obvykle doutná i několik týdnů.

📷
2
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Pečujte o krásu vaší zahrady i v zimě
Stavba domu svépomocí
Midori Uchi - dům inspirovaný Japonskem
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jak přežít extrémní mrazy? Podívejte se na neuvěřitelné vlastnosti zvířat

Tech

Apple shání tisíce tun kobaltu. Nové zdroje vzácných kovů se hledají stále obtížněji

Dům a zahrada

Natřásáte se rádi před zrcadlem? Pak byste měli vědět následující informace

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن