Chcete, aby umělý kámen odolal větru i dešti? I tento materiál vyžaduje péči

 Exterier 
26. června 2017 06:29 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Aby v exteriéru umělý kámen dlouho vydržel, je dobré ho ošetřit proti vodě. Shutterstock
Umělý kámen je už dnes nedílnou součástí mnoha staveb, lidé ho využívají nejen v interiéru, ale i v exteriéru. Venku ale musí čelit nepřízni počasí a pokud chcete, aby vám co nejdéle sloužil a vypadal dobře, měli byste o něj správně pečovat.

Využití tohoto materiálu vyrobeného z kvalitních betonových směsí je opravdu široké. Umělý kámen se používá jako okrasný prvek na domech, dají se z něj obkládat sokle pod fasádou, často se používá i například na terasách, opěrných zdech, plotech a podobně. Všude zde ale může umělý kámen přijít do styku s vodou. Před povětrnostními vlivy dokáže imitaci přírodního kamene ochránit impregnace vodoodpudivým přípravkem, takzvaná hydrofobizace. Jde o finální úpravu a vyplatí se vždy, i když jde o kvalitní výrobek.

Jak to funguje

Moderní hydrofobizační prostředky jsou vyvinuty na bázi organokřemičitých sloučenin – silikonů. Hydrofobní úprava materiálu pomocí silikonových prostředků spočívá ve vytváření transparentního mikrofilmu na povrchu a na stěnách pórů materiálu. Mikrofilm mění povrchové napětí ošetřeného materiálu, takže voda se sbaluje do kuliček a snadno odtéká. Důležité je, že paropropustnost, vzhled a barva ošetřovaného materiálu tak zůstanou nezměněny.

Co speciální impregnace omezí

  • nasákavost vody a tím mrazové poškození a tepelné ztráty
  • korozivní působení vodorozpustných solí související s jejich hydratačními změnami v důsledku kolísajícího obsahu vody v pórech
  • transport solí k povrchu materiálu a následnou tvorbu výkvětů,
  • zanášení pórů částicemi prachu i samotné ulpívání prachu na povrchu, neboť voda do pórů neproniká, snadno stéká po povrchu a odnáší nečistoty s sebou
  • možnost napadení mikroorganismy a mechy

Výběr přípravku

Výrobci umělého kamene často sami doporučují konkrétní typ hydrofobizačního přípravku a dokonce jej i sami nabízejí spolu s obkladem. Existují přípravky na vodné bázi, jindy je nosičem účinné látky rozpouštědlo, které zajistí hlubší průnik do podkladu. Někdo zase upřednostňuje přípravek pro přímé použití bez nutnosti ředění před aplikací. Šetrnější lidé pak mohou sáhnout po koncentrátu a naředit si ho sami.

Způsob aplikace

 

Vlastní nanášení hydrofobizačního přípravku se provádí jako finální stavební úprava. Podklad musí být vyzrálý, a to včetně spár. Aplikace vodoodpudivého přípravku je tak možná nejdříve za 1 měsíc od nalepení a vyspárování stěny z umělého kamene. U zahradních dekoračních prvků pak záleží na době, která uplynula od výroby. V každém případě je potřeba ověřit, zda je obklad či dekorační prvek nasákavý a zda již nebyl hydrofobizován přímo ve výrobě.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47