Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Co nového to stavebníkům přinese?

 Exterier 
29. června 2017 07:03 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Schválená novela stavebního zákona má lidem usnadnit stavbu domu. Shutterstock
Poslanci schválili v těchto dnech novelu stavebního zákona. Ta umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Stavebníkům by se tak mělo výrazně ulevit.

Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, které se týkaly například přezkumu nezákonného jednání v moci úřední nebo pořizování územních plánů. Novelu nyní ve sněmovní verzi dostane k podpisu prezident.

"Cílem té novely je zjednodušit, ztransparentnit a zrychlit získávání stavebních povolení," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Obě verze, jak sněmovní, tak senátní, přispějí podle ní k lepší situaci ve stavebnictví a zrychlí přípravu i povolování staveb. Proti senátní verzi protestovala Hospodářská komora, podle které senátní návrhy zkomplikují výstavbu a zdraží energie.

Schválená novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Umožní také na pouhé stavební ohlášení postavit rodinné domy nebo rekreační chaty bez omezení stavební plochy, dosud se smí jen do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. Ohlášení nebude potřeba ani pro skleníky nebo bazény na zastavěném pozemku u rodinného domu nebo chaty. Doposud platilo omezení, kdy stavbu jako bazén nebo skleník bylo možné stavět bez nutnosti ohlášení nebo stavebního povolení maximálně o rozloze 40 metrů čtverečních a 5 metrů výšky.

Pokud se tedy někdo chystá postavit dům, získá ohlášení, tedy jednodušší verzi stavebního povolení, podstatně rychleji.

Změnou k lepšímu je novela rovněž pro ty, kteří chtějí na stavbě ušetřit a postavit si dům sami. Takzvaná stavba svépomocí byla dosud možná jen pro objekty se zastavěnou plochou do 150 metrů čtverečních. Na větší už byla potřeba stavební firma.

Úplně volně by potom nově mělo být možné postavit na svém pozemku až dvoumetrový plot. Ovšem jen pokud nehraničí s veřejným prostranstvím.

U nemovitostí rozdělených na jednotky nebude stavebník muset dokládat souhlasy ostatních vlastníků bytových jednotek. Novela umožní, že postačí pouze souhlas správce nebo společenství vlastníků. O umístění a povolení stavby bude rozhodnuto i bez toho, zda jsou mezi stavebníkem a vlastníkem pozemku vyřešené soukromoprávní vztahy.

Ministerstvo předpokládá, že novela nabyde účinnosti v lednu 2018.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod