Jak na hydroponické pěstování rostlin

 Tipy a inspirace 
11. října 2014 14:51 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Technologie pěstování rostlin na vertikální ploše vychází z jednoduchého principu automatizovaného přísunu zálivkové vody, obohacené o živiny Internet
Hydroponické pěstování rostlin zní jako věda, ale přitom se jedná o poměrně jednoduchý systém, díky němuž zvládnou rostliny pěstovat i lidé, kterým při klasickém pěstování obvykle rostliny zahynou. Při správné péči rostou hydroponicky pěstované rostliny velmi rychle a bujně.

Rostliny pro alergiky

Tento způsob pěstování rstlin používali již staří Egypťané. Dnes má velký význam nejen v prostorách s velkými nároky na čistotu, ale i v mnohých domácnostech. Eliminuje totiž vlhkou zeminu, která může způsobovat problémy například lidem s alergií na plísně a jejich mikroskopické spóry. Rostliny při správném postupu rostou velmi rychle a bujně, pěstování je snadné a zásoba vody rostlinám vydrží i během kratší dovolené.

Stačí pár oblázků

Pouhý roztok s živinami k hydroponickému pěstování nestačí, kořeny potřebují oporu. Vhodný je jakýkoli inertní materiál, který neuvolňuje do vody žádné látky a má vhodnou strukturu. Ideální je keramzit, lze však použít i štěrk či perlit. Pokud výhonek vložíme do nádoby s vodou, řada pokojových rostlin snadno zakoření. Pak už je můžeme bez problémů pěstovat hydroponicky.

Dopřejme jim čas

Do substrátu pro hydroponické pěstování je zasadíme stejně jako do běžné zeminy – kořínky opatrně zasypeme materiálem tak, aby byly volně rozložené. V prvních dnech po zasazení potřebují rostliny klid a stín, teprve až kořeny zesílí a rozrostou se, mohou prospívat na slunci.

Kořenům nesvědčí světlo

Nádoby pro hydroponické pěstování mohou být z jakéhokoli nepropustného materiálu, který nerezaví. Pouze sklo není příliš vhodné, protože kořenům nesvědčí světlo, a navíc sklo zanedlouho pokryje zelený povlak řas. Nádoby jsou buď jednoduché, nebo pro hydroponii speciálně vyráběné dvouplášťové, kde vrchní obal či dvojité dno vytváří zásobník vody pro vnitřní květináč. V jednoduchých i dvojitých nádobách by měla být voda jen v dolní části, zhruba tři centimetry. Všechny kořeny ponořeny být nesmějí, protože by uhnily – k životu potřebují vzdušný kyslík.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda