Nevíte co na terasu? Kamenný koberec vypadá nádherně

 Exterier 
28. července 2017 07:30 / Marie Popelková
  6
📷
3 fotografie v galerii
Říční kamínky můžete mít i na své zahradě. Shutterstock
Kamenný koberec je podlahová krytina vyrobená z přírodních mramorových oblázků a speciální pryskyřice. Aplikuje se na nejrůznější typy vnitřních a venkovních podlah.

Chůze po oblázcích

Směs na kamenný koberec tvoří jemné přírodní oblázky a speciální pojivo z pryskyřice. Dá se snadno aplikovat jak pro venkovní tak vnitřní použití. Z kamenného koberce se dají udělat nádherné nové plochy. Nejčastěji se využívá na terasy, chodníky, pro okolí bazénu, do koupelen nebo wellness.

Výhody

Kamenný koberec se vyznačuje vysokou pevností, odolností a trvanlivostí. Povrch je velice pevný a odolný vůči extrémnímu zatížení. Výhodou také je, že tvoří bezespárový povrch, který se jednoduše vytvaruje na konkrétní plochy. Právě spáry bývají oblíbenou skrýší různých nečistot, špíny a mastnoty. Kamenný koberec velice dobře absorbuje vodu. Díky tomu na jeho povrchu nevznikají kaluže a v zimních měsících nezamrzá. Navíc neklouže a i v zimním období má výborné protiskluzové vlastnosti.

V interiéru zase má dobrou tepelnou vodivost materiálu, takže po zatopení se rychle zahřeje a nezebe do nohou. V interiéru má kamenný koberec díky svému nepravidelnému povrchu výhodu, že drží prach při zemi. K odstranění prachu následně stačí použít vysavač. Oproti tomu typy podlah s rovným povrchem prach víří. Pro jeho údržbu stačí používat vysavač nebo vodní tlakovou hadici. Není tedy třeba žádného speciálního příslušenství a údržba není o nic náročnější, než u běžné dlažby. 

Nevýhody

Samotný kamenný koberec pro venkovní použití neřeší hydroizolaci například na střešní terase. Tento problém lze vyřešit použitím hydroizolace na cementové bázi, která se aplikuje před pokládkou povrchu. Je ale třeba brát v úvahu rozsah a původní stav podkladu. Nevýhodou je také vyšší cena.

Pokládka

Kamenný koberec se velmi rychle aplikuje. Potěší vás zejména při renovaci starých betonových ploch nebo aplikaci na staré dlažby. Povrch nemusíte nijak upravovat a používat mezivrstvy. Veškeré nerovnosti podkladu se dají jednoduše vyplnit směsí kamenného koberce a tím se vyrovnají. Pokud se nanáší na starou dlažbu, nesmí být dutá, protože by hrozilo její odloupnutí i s novou vrstvou koberce. V těchto případech je vhodnější ji před aplikací odstranit.

Pokud je nutné nadzvednout výšku povrchu k určitému bodu, lze kamenný koberec nanést i ve vyšší vrstvě. Ideálním podkladem pro aplikaci kamenného koberce je beton, ale dá se také pokládat na zámkovou dlažbu, na teraco, asfalt a starou dlažbu. Před aplikací je nutné povrch zamést, případně očistit vodou. Následně není nutná žádná každoroční údržba, ani olejování, lakování nebo impregnace. 

Cena

Při výběru dejte pozor na kvalitu oblázků, které by měly být oblé, prané, čisté a sušené. Kamenivo pro interiér je doporučené ve velikosti oblázků 1-4, 2-4, 2-5. Kamenivo pro exteriér je doporučené ve frakci 1-4 mm, 2-4 mm, 2-5 mm, 2-8 mm, 3-6 mm, 4-8 mm, 8-12 mm. Důležitá je také kvalita pojiva, které musí být speciálně modifikované. Prodejce by vám měl sdělit poměr dodávané pryskyřice a kameniva na 1 m2. Mnoho prodejců uvádí cenu pouze za 1 m2. Podstatné ale je, kolik stojí balení 25 kg oblázků a 1.36 kg pojiva. Menší objem pojiva není dostatečný k dobrému přilnutí a pevnosti povrchu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47