Boj s čištěním sprchových koutů

 Tipy a inspirace 
22. července 2017 12:59 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Povrch pracovní desky často určuje vzhled celé kuchyně. Shutterstock
Udělat ze sprchového koutu čistě čistou záležitost je občas těžší, než byste předpokládali. Vodní kámen na skle, zanesená špína a prach ve všech možných spárách sprchové vaničky přivádějí majitele sprchových koutů k šílenství. 

To nejvýraznější znečištění v koupelně způsobuje vodní kámen. Na skleněných dveřích sprchového koutu vytváří až neprůhledné mapy a všem povrchům bere jejich lesk. Pokud to necháte zajít až příliš daleko, zanese vám například hlavici ve sprše a ta může přestat téct.

Nejlépe na tom jsou ti, jejichž sprchové kouty jsou vybaveny nějakým z ochranných prvků jako Reflex či Antiplaque, proti jeho vzniku (ačkoliv sklo vypadá jako hladké, tak ve skutečnosti takové není).  Ale i tam samozřejmě ochrana není stoprocentní. Při čištění sprchového koutu bychom hlavně neměli používat jakékoliv abrazivní prostředky. Takže se rozhodně vyhněte všem práškům, mikrogranulím, pastám a jakýmkoliv dalším čističům které cokoliv čistí škrábáním a drhnutím. Samozřejmě použití jakýchkoliv drátěnek také odpadá. Přeci nechcete mít na skle svého sprchového koutu ošklivé a hlavně neodstranitelné rýhy. Stejně tak je dobré se vyhnout prostředkům, které obsahují různé kyseliny, benzín nebo aceton. Také by mohlo dojít k poškození povrchu a jeho zmatnění.

Stěrka

Ano, je to způsob, díky kterému se předejde naschlým kapkám. Dětem však údržbu jen těžko vysvětlíte, stejně tak závěrečné stírání nebude bavit většinu mužů. Pak vám nezbude nic jiného, než se chodit sprchovat poslední, aby péče o sklo zůstala na vás.

Tvrdá voda

Změřte si tvrdost vody a následně ji nechte upravit. Máte několik možností. Lze namontovat filtry hned na začátku vodovodního řádu, ale samy vám nepomohou. Je třeba je doplnit o změkčovače vody. 

Existuje několik druhů, ale v podstatě fungují tak, že se do nich nasype sůl, nastaví požadovaná tvrdost a změkčovadlo se o úpravu postará samo. Je skvělým doplňkem do každé domácnosti. Ušetříte za zničené rychlovarné konvice, kávovary, sprchové hlavice, bojlery i kohoutky. Navíc se vám vodní kámen neusadí na dveřích od sprchového koutu.

Než se začnete sprchovat

Máte-li nový sprchový kout, natřete sklo speciálním přípravkem, který odpuzuje vodu, kapky samy stečou dolů a snadno se otřou ručníkem.

Bojujeme přírodně

Každý, kdo pravidelně sleduje naše tipy a návody, dobře ví, že rádi používáme přípravky na čištění, které se skládají z domácích ingrediencí. Co tedy pomůže se zaschlými kapkami vody na skle sprchového koutu?

  • do stříkací nádoby po jiném přípravku vymačkejte několik citronů a aplikujte na zaschlá místa. Kyselina by měla pomoci rozpustit mýdlové skvrny a kapky tvrdé vody.
  • podobně lze do rozprašovače připravit směs lžíce jedlé sody, horkou vodu a deci octa. Nechte na skle 15 minut působit, opláchněte horkou vodou a otřete suchým bavlněným hadrem.
  • dle rady našich čtenářek můžete rozpůlit citron a na něj nasypat prášek do pečiva. S půlkou citronu pak přejíždějte zaschlá místa a následně spláchněte horkou vodou.
  • na slabé vrstvy usazeného vodního kamene funguje zředěná forma octa. Na silnější nečistoty berte neředěný, zahřejte ho a nechte na skvrnách déle působit.

Samozřejmě, že musíte být opatrní. Kyseliny a přípravky, které obsahují alkohol, nedělají dobře chromovaným povrchům. Je tedy třeba aplikovat opatrně nebo se poradit s výrobcem.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod