Při zařizování malého obýváku se osvědčila chytrá řešení

 Interier 
27. července 2017 08:24 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
I malý obývací pokoj lze zařídit tak, abyste ho ještě opticky nezmenšili. Shutterstock
Obývací pokoj bývá místem, ve kerém se odehrává většina společenského života rodiny. I z toho důvodu jde většinou o nejprostornější místnost. Řada rodin se ale přesto velkým obývacím pokojem nepyšní. I malý obývák lze ale chytrými nápady zařídit úsporně a přitom ho opticky nezmenšit.

Srdcem obýváku je sedačka

Ústředním prvkem každého obývacího pokoje bývá sedačka. Ta většinou musí splňovat prostorové nároky. Mělo by se na ni pohodlně vejít tolik osob, kolik je v domácnosti a prostor na sezení by měl zbýt ještě alespoň pro dvě návštěvy, je jedno jestli na sedačce nebo v křeslech či jiných sedacích kapacitách. U menších obýváků lze využít rozkládací dvoumístné pohovky, které se běžně pořizují spíše do dětských a studentských pokojů. Většinou bývají dvoumístné, což odpovídá domácnosti o dvou členech. Jejich výhodou je, že obvykle bývají rozkládací na lůžko nebo mívají ceněný úložný prostor.

Místo křesílek si můžete pořídit podnožky, taburetky a polštářky, které nezaberou místo a můžete je jednoduše schovat. Přijdou k použití, až přijde společnost.

Rohy skýtají velké možnosti

Uprostřed místnosti by měl zůstat dostatek prostoru, jednak na procházení, ale také aby místnost nepůsobila příliš stísněně. Proto se co nejvíce snažte využít krajů a rohů místnosti. Některým se mohou hodit menší rohové sedací soupravy. Opravdu se ale musí jednat o menší rozměry.

Dnes jsou typické obrovské rohové nebo účkové sedačky, které jsou určené do velkých obýváků propojených s kuchyní a jídelnou. Dejte si práci a najděte si malou rohovou sedačku. K ní pak rovněž dokupte pouze malý konferenční stolek, který by měl být spíše nižší. Malá výška nebude prostor dále opticky zmenšovat.

Stop těžkopádnému nábytku

Malé prostory si žádají jen lehké konstrukce. Proto se vyhýbejte těžkým, masivním a na pohled těžkopádným kusům nábytku. Dobrým tipem je naopak pořízení stohovatelného nábytku, získáte tak třeba několik stolků v jednom, které nezaberou místo a v případě potřeby se dají variabilně rozmístit.

Při výběru tvarů sáhněte raději po jednoduchých minimalistických kusech. Také šetřete dekoracemi, vyvarujte se vystavování sošek, hrníčků či památečního skla, veškeré rovné plochy se snažte udržet prázdné. Toto opatření ve finále oceníte i při úklidu.

Světlé barvy, vhodný materiál

K tomu, abyste se ve svém obývacím pokoji necítili stísněně, pomohou i některé vychytávky při používání barev a materiálů. Do malých prostor se všeobecně doporučují světlejší barvy, které dobře odráží světlo a opticky zvětšují celý prostor. Na jednu stěnu si můžeme dovolit použít i výraznější barvu.

Důležité je zajistit prostoru kvalitní osvětlení, kromě centrálního světla rozmísťete i několik dalších lampiček a lamp. Dobře při zvětšení prostoru poslouží zrcadlo a další reflexní materiály jako nábytek z lesklého materiálu či skla.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47