Smrad v domě: Jak ho vyhnat?

 Tipy a inspirace 
11. ledna 2017 07:02 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Proti smradu v bytě lze bojovat mnoha různými prostředky. Shutterstock
Zápach v domě je hodně nepříjemný a může být způsoben ledasčím. Starými potravinami, vlhkostí, zkaženým jídlem, cigaretovým kouřem a podobně. Pokud se ale svému domovu pokusíte znovu vrátit příjemnou vůni, máte velkou šanci, že smrad z bytu vyženete! Poradíme, jak na to.

Zápach v lednici

Abyste zbavili ledničku nepříjemného pachu, využijte absorpční schopnosti uhlíku, jedlé sody a vůně různých rostlin. Ustřihněte nylonovou punčochu u špičky a do tohoto "sáčku" dejte lžíci filtračního uhlíku (používá se například v akvaristice), lžíci jedlé sody a velkou hrst koření nebo kůry různého ovoce. Fungují například citrusy, ale i skořice, vanilka atp. Pak punčochu zavažte nití a vložte do lednice. Směs vydrží asi dva měsíce. A funguje nejen v chladničce, ale i třeba ve spíži.

Páchnoucí nábytek

Výborným pomocníkem je obyčejný ocet. Pouhá mísa s octem, položená někde v místnosti, vytáhne zápach z nábytku a poradí si i se spáleninou ve vzduchu. Dobře zafunguje jemný octový roztok i na koženou sedačku, která je načichlá cigaretovým kouřem. Při tomto čištění ale buďte opatrní, ocet používejte v malé dávce a sedačku ihned ošetřete impregnačním krémem.

Smradlavé potahy

Koberce a potahy třeba na sedačce zbavíte zápachu pomocí kukuřičné mouky. Textilie poprašte moukou a po několika hodinách pečlivě vykartáčujte a vysajte vysavačem.

Zápach přitahují i žárovky

Pokud máte dojem, že už jste pro vůni svého domova udělali snad všechno a smrad pořád přetrvává, možná za to může žárovka! Ta totiž přitahuje cigaretový kouř a nelibá vůně se aktivuje pokaždé, když ji rozsvítíte. Zkuste ji jednoduše umýt.

Pach z odpadu

Abyste zabránili nepříjemným pachům vycházejícím z odpadu kuchyňského dřezu, vyhazujte do něj pravidelně kávovou sedlinu. Ta totiž absorbuje pachy a zároveň pomáhá odstraňovat usazené tuky, které způsobují ucpání odpadu. Káva je vůbec zázračnou ingrediencí. Zápach absorbují i její zrnka. Stačí je dát do látkového sáčku a dobře uvázat. Tyto balíčky můžete rozmístit po celém bytě od šatny, kuchyně až po botník.

Nepříjemná zatuchlina

I na zatuchlinu se výborně hodí káva. Umí totiž pohltit nepříjemný vlhký zápach, který se občas může objevit třeba ve skříni starších domů. Výborným pohlcovačem vlhkosti i zápachu je také dřevěné uhlí. Stačí ho dát do krabičky, ve víčku udělat dírky a nechat stát v místě, kde nás vlhkost nejvíce trápí. Uhlí je dobré jednou za měsíc vyměnit. Existuje ale ještě i jeden jednodušší způsob, a to obyčejné křídy. Balíček kříd stáhněte stužkou a pověste třeba do skříně, přebytečnou vlhkost pěkně nasají a po zatuchlině brzy nebude ani památky.

Čpící popelnice

Štve vás zapáchající popelnice? Zkuste na dno nasypat trochu kočičího steliva, které absorbuje pachy. Popelnice sice jako zázrakem nebude doslova vonět, šíření zápachu to ale výrazně zmírní!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda