خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jak a proč pěstovat rukolu i v zimě • Bydlení / inStory.cz
 

Jak a proč pěstovat rukolu i v zimě

Čerstvá rukola ozdobí okno i talíř.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
20. října 2017 06:34 / Shutterstock
  0   0
V horkém létě obvykle automaticky doplňujeme jídelníček o čerstvou zeleninu. V zimě je sice zelenina stále v supermarketu dostupná, ale obvykle již není příliš šťavnatá. Proto je vhodné si vypěstovat svou vlastní. Třeba za oknem. Krásně provoní váš domov a vylepší jídelníček.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Ozdobou našich domovů zdaleka nemusí být pouze okrasné rostliny. Mnohem výhodnější je pěstovat doma bylinky a zeleninu. Je to zábavné, praktické i výhodné. Mezi léčivé rostliny patří například rukola. 

Jak a proč pěstovat rukolu

Pro zdraví

Rukola je chutným zpestřením jídelníčku, hodí se do salátů i do teplé kuchyně. Rukola obsahuje vitamín C, beta karoten a vitamín B. Výrazně prospívá játrům a pročišťuje krev. Má také mírné močopudné a projímavé účinky. Díky své hořké chuti má ochlazující účinky a je proto vhodná zejména pro horkokrevné typy strávníků. Rukola také pomáhá strávit těžké jídlo. 

Semínka

Pěstování rukoly není vůbec složité, ale může být náročnější sehnat její semínka. Obvykle se prodávají spíše semínka podobné rostliny – rukoty. Skutečná rukola je rostlina s latinským názvem Rucola selvatica, v zahraničí se pěstuje pod názvem Wild rucola. Semínka se prodávají ve specializovaných obchodech, často i v prodejnách se zdravou výživou. Následně je dobré dát semínka na řádně navlhčenou buničitou vatu a nechat je vyklíčit. 

Pěstování

Rukole se daří na slunci. Zatímco ven se sází na jaře a v létě, za okno ji můžete dát kdykoli. Naklíčenou rukolu sázejte do truhlíku ve stejném rozmezí jako na vatu. Zemina by měla být propustná s dostatkem živin. Jakmile rukola roste, je třeba ji postupně protrhávat. Už i tuto drobnou zeleninu ale můžete konzumovat a nemusíte ji vyhazovat. Rukola se totiž používá i jako naklíčená dobrota, tedy dá se pěstovat pouze na vatě a pak jíst její klíčky. Ať už ji pěstujete v zemině nebo na vatě, není potřeba se o ni nijak zvlášť starat. 

Sklizeň

Pokud rukolu vhodně zaléváte a občas i přihnojujete, pak ji můžete sklízet již po 14 dnech po zasazení. Průběžně otrhávejte její lístky. Čím víc budete sbírat, tím více se bude rukola rozrůstat. Protože roste rychle, je lepší vysévat ji postupně. Rukola se navíc může sama vysemenit a pak budete mít čerstvou zeleninu prakticky neustále.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Vintage nábytek dýchá historií i dálkou
Termovizní měření vám může ušetřit velkou část peněz
Vypěstujte si salát v květináči
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jak přežít extrémní mrazy? Podívejte se na neuvěřitelné vlastnosti zvířat

Tech

Apple shání tisíce tun kobaltu. Nové zdroje vzácných kovů se hledají stále obtížněji

Dům a zahrada

Natřásáte se rádi před zrcadlem? Pak byste měli vědět následující informace

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن