Čas zazimovat i váš zahradní nábytek

 Exterier 
17. září 2015 01:23 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zazimování nábytku by se nemělo nechávat na poslední chvíli a už vůbec by se nemělo podceňovat.  Wikimedia Commons/Trausti Evans
Pomalu se blíží doba, kdy budeme potřebovat uklidit a zazimovat zahradní nábytek. Následující článek vám poradí, jak na něj a kam s ním.

Očištění nábytku od skvrn a nečistot

Zahradní nábytek je po celosezónním využívání jistě špinavý nejen od prachu, ale také od skvrn jídla, pití nebo ptačího trusu. Před samotným zazimováním je nutné zbavit zahradní nábytek všech těchto nečistot. Pro neporušení kvality dřeva a povrchového nátěru je nejvhodnější variantou omývání pouze pomocí čisté vody a houbičky.

Snažíme se, aby byl nábytek nepoškrábaný. V případě, že skvrna nejde odstranit pouze vodou, můžeme k jejímu vyčištění využít méně agresivní saponáty nebo speciální čistící prostředky na dřevo. Při umývání zahradního nábytku samozřejmě můžeme odhalit některé další problémy. Pokud nábytek není přes sezónu pod střechou, mohou se na jeho konstrukci objevit plísně nebo houby. I v tomto případě je nutné jejich šetrné odstranění. Opět by měly pomoci čistící prostředky na dřevo.

Jak na odřeniny

To, co někdo považuje u dřeva za nedostatek, je paradoxně předností. Občas se objeví nějaká ta odřeninka nebo oťuk. Jenže na rozdíl od jiných druhů nábytku chybu lehce opravíte. „Poškozená místa snadno ošetříte vhodným mořidlem nebo impregnačním olejem. Před jeho nanesením je ale třeba povrch nejprve vyhladit a odstranit nerovnosti, které v průběhu užívání vznikly. Použijte k tomu jemný brusný papír nebo brusnou houbičku. Nezapomeňte také utáhnout šrouby a zbavit nábytek prachu. K tomu vám dobře poslouží jemný kartáč,“ vysvětluje Martin Veselý, produktový manažer z hobby společnosti.

Aby nevysychal

Účinnou ochranou proti těmto rozmarům počasí je olej vhodný pro ošetření dřeva. Ale nemyslete si, že jednou stůl nebo křeslo natřete a máte pokoj. Protože jeho vrstva vlivem vody pomalu slábne, nábytek by měl být olejem ošetřovaný pravidelně. Na různé druhy dřeva jsou určeny speciální údržbové oleje, které ho spolehlivě ochrání před vysycháním a praskáním, zároveň napomáhají zachovat původní barvu.

Kam zahradní nábytek na zimu umístit?

Poté vyvstane otázka ohledně samotného uskladnění. Pokud nemáte možnost uschovat zahradní nábytek do kůlny, zahradního domku, zimní zahrady nebo alespoň ukrýt pod střechu pergoly, určitě ho důkladně překryjte plachtou. I když je nutné zmínit, že plastový zahradní nábytek na mraze křehne, a tak se může stát, že popraská a nebude v další sezóně k použití. Plachtu je vhodné řešit nadvakrát. Nejprve vrstvou papírovou, případně látkovou, poté klasickou plachtou z plastu – fólie. Pokud vám to dispozice pozemku dovolují, ukryjte zahradní nábytek pod střechu. Ani tam však na plachtu (z papíru či látky) nezapomeňte. Vybrané místo by mělo být suché a větratelné, vhodné jsou proto půdy, zimní zahrady, zahradní domky a kůlny nebo izolované sklepy a garáže.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?