دانلود فیلم دانلود فیلم اخبار فیلم و سریال دانلود آهنگ جدید خرید vpn خرید کریو خرید کریو خرید vpn خرید vpn Google

Jaký materiál použít na terasu?

Mít krásnou, praktickou a funkční terasu nemusí být problém.
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
08. května 2017 07:50 / Shutterstock
  5   0
Kámen, dřevo, cihla... Při výběru materiálu, který ozdobí terasu u domu, není zdaleka důležitý pouze vzhled. Některé materiály vyžadují větší péči, některé jsou příjemnější v létě, jiné v zimě. Důležitá je samozřejmě i cena.

Nejlevnější je zámková dlažba

Zámková dlažba je obvykle nejjednodušším a také nejlevnějším řešením. Dá se dokonce pokládat i na sucho, podobně jako chodník. Za rozumnou cenu se dá udělat také terasa z betonové dlažby, kterou můžete mít v nejrůznějších odstínech i velikostech. Rozšířeným materiálem používaným na stavbu teras je i dlažba keramická. Ta by se ale měla pokládat do betonu. Složitější je to také s její mrazuvzdorností a protiskluzností. Je tedy nutné velmi pečlivě prověřit vlastnosti dlažby. 

Dřevo je příjemné pro bosou chůzi

Dřevo je pěkné na pohled a příjemné na dotek, ale z pohledu údržby se jedná o nejnáročnější materiál. Prodávají se prkna bez jakýchkoli úprav nebo už impregnovaná a ošetřená proti hnilobě, červotočům, dřevomorce i zestárnutí. Z tuzemských dřevin se používá především modřín, který se při dostatečné tloušťce prken (minimálně 5 cm) nemusí tolik impregnovat, stačí ho namořit vybranými mořidly. Nevýhodou modřínového dřeva je ale měkkost, snáz se prošlape na frekventovaných místech, snáz se odře a hůře odolá pádu těžkých předmětů. Takovou terasu je potřeba, podobně jako parketovou podlahu, jednou za čas přebrousit a natřít. Možností je také zvolit borovicové dřevo ze Skandinávie, nebo exotické dřeviny. Tato varianta je ale velmi drahá. 

Imitace dřeva

Terasy z kompozitů jsou téměř bezúdržbové, stačí je občas zamést nebo omýt nečistoty, nevyžadují impregnaci ani ošetřující nátěry. Slibují také dlouholetou životnost, stálobarevnost a protiskluznost. Na rozdíl od ostatních je dřevoplast poměrně mladý. Tento módní materiál najdete na trhu pod různými obchodními názvy. Jeho podstata spočívá ve spojení dob­rých vlastností dřeva a plastu. Nabízí jednak dřevěný vzhled, jednak na rozdíl od dřeva tvarovou stálost, odolnost, stálobarevnost a bez­­údržbovost. Podlaha z něj se pokládá jako dřevěná. Uživatelé si ale stěžují, že efekt umělé terasy není ideální, navíc bývají některé materiály v létě příliš horké a pro bosou chůzi nepříjemné.

Kámen a cihla

Nejluxusnější řešení pro terasu představuje kámen. Ten ale bývá poměrně drahý a jeho pokládka není snadná. Na druhou stranu je to tradiční materiál, krásně se po něm chodí a o letních večerech příjemně sálá. Podobné vlastnosti mají také pálené cihly. I te­rasa z pálených cihel se pokládá na sucho a je velmi odolná. 

📷
5
fotografií
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jaký bazén si pořídit do parného léta? Výhody a nevýhody jednotlivých tipů
Udělejte si vlastní květináč! Třeba ze starých koleček!
Nepodceňujte roli rohoží
Komentáře

خرید vpn
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Sonda Cassini se stala součástí Saturnu, který obíhala dlouhých 13 let

Tech

Jak vážná je digitální hrozba? Může u vás vypuknout esemeskový syndrom i technostres

Dům a zahrada

Čištění zubů ultrazvukem