خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jaký materiál použít na terasu? • Bydlení / inStory.cz
 

Jaký materiál použít na terasu?

Mít krásnou, praktickou a funkční terasu nemusí být problém
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
08. května 2017 07:50 / Shutterstock
  5   0
Kámen, dřevo, cihla... Při výběru materiálu, který ozdobí terasu u domu, není zdaleka důležitý pouze vzhled. Některé materiály vyžadují větší péči, některé jsou příjemnější v létě, jiné v zimě. Důležitá je samozřejmě i cena.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Nejlevnější je zámková dlažba

Zámková dlažba je obvykle nejjednodušším a také nejlevnějším řešením. Dá se dokonce pokládat i na sucho, podobně jako chodník. Za rozumnou cenu se dá udělat také terasa z betonové dlažby, kterou můžete mít v nejrůznějších odstínech i velikostech.

Rozšířeným materiálem používaným na stavbu teras je i dlažba keramická. Ta by se ale měla pokládat do betonu. Složitější je to také s její mrazuvzdorností a protiskluzností. Je tedy nutné velmi pečlivě prověřit vlastnosti dlažby. 

Dřevo je příjemné pro bosou chůzi

Dřevo je pěkné na pohled a příjemné na dotek, ale z pohledu údržby se jedná o nejnáročnější materiál. Prodávají se prkna bez jakýchkoli úprav nebo už impregnovaná a ošetřená proti hnilobě, červotočům, dřevomorce i zestárnutí. Z tuzemských dřevin se používá především modřín, který se při dostatečné tloušťce prken (minimálně 5 cm) nemusí tolik impregnovat, stačí ho namořit vybranými mořidly.

Nevýhodou modřínového dřeva je ale měkkost, snáz se prošlape na frekventovaných místech, snáz se odře a hůře odolá pádu těžkých předmětů. Takovou terasu je potřeba, podobně jako parketovou podlahu, jednou za čas přebrousit a natřít. Možností je také zvolit borovicové dřevo ze Skandinávie, nebo exotické dřeviny. Tato varianta je ale velmi drahá. 

Imitace dřeva

Terasy z kompozitů jsou téměř bezúdržbové, stačí je občas zamést nebo omýt nečistoty, nevyžadují impregnaci ani ošetřující nátěry. Slibují také dlouholetou životnost, stálobarevnost a protiskluznost. Na rozdíl od ostatních je dřevoplast poměrně mladý. Tento módní materiál najdete na trhu pod různými obchodními názvy.

Jeho podstata spočívá ve spojení dob­rých vlastností dřeva a plastu. Nabízí jednak dřevěný vzhled, jednak na rozdíl od dřeva tvarovou stálost, odolnost, stálobarevnost a bez­­údržbovost. Podlaha z něj se pokládá jako dřevěná. Uživatelé si ale stěžují, že efekt umělé terasy není ideální, navíc bývají některé materiály v létě příliš horké a pro bosou chůzi nepříjemné.

Kámen a cihla

Nejluxusnější řešení pro terasu představuje kámen. Ten ale bývá poměrně drahý a jeho pokládka není snadná. Na druhou stranu je to tradiční materiál, krásně se po něm chodí a o letních večerech příjemně sálá. Podobné vlastnosti mají také pálené cihly. I te­rasa z pálených cihel se pokládá na sucho a je velmi odolná. 

📷
5
fotografií
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Zima znovu nabírá dech. Čím sypat, aby cestička neklouzala
Kontaktní fasáda - jak na to!
Pořiďte si do stinných koutů zahrady trvalku, na kterou kdysi nedaly dopustit čarodějnice
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chodíte vždy a všude pozdě? Vědci zjistili, proč to tak je

Tech

Sestřelený sovětský pilot byl 31 let nezvěstný. Američané ho našli živého v Afghánistánu

Dům a zahrada

I s kočkou lze cestovat. Na let letadlem se ale musíte dobře připravit