Termostatická baterie nabízí bezpečnost i velkou úsporu peněz

 Technika 
03. března 2018 18:01 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Termostatické baterie jsou čím dál více oblíbené Shutterstock
Pokrok člověk nezastaví a technologický vývoj se dotýká prakticky všech věcí okolo nás. Nejinak je tomu i u baterií. Klasické kohoutky nejprve ze scény vytlačily moderní pákové baterie, ty teď řada lidí nahrazuje modernější termostatickou baterií.Ta nabízí řadu výhod.

Kromě toho, že je termostatická baterie velmi praktická, je pro uživatele zajímavá především tím, že nabízí značné úspory vody i bezpečné užívání.

Přesné nastavení teploty vody

Termostatická baterie nabízí každému jedinečnou možnost nastavit si přesnou teplotu výstupní vody. Požadované teploty je přitom dosaženo skutečně v mžiku. Nezmění se ani tehdy, když v potrubí kolísá tlak nebo teplota vody.

Mytí můžete přerušit a při opětovném puštění vody se nemusíte bát toho, že by znovu tekla studená voda. Problém nenastane ani ve chvíli, kdy je během sprchování voda ze stejného potrubí odčerpávána pro jiné odběrné místo.

Pryč jsou také dlouhé chvíle, kdy před začátkem samotného mytí „ladíte“ tu správnou teplotu. Termostatická baterie umožňuje nastavit přesnou teplotu.

Jak termostatická baterie funguje? 

Uvnitř termostatické baterie se nacházejí speciální ventily, které reagují na teplotu přitékající vody.

Tyto ventily fungují buď na principu vosku, kapaliny nebo dvou kovů (bimetalové termostaty). U všech materiálů se využívá jejich roztažnosti.

Klíčem je bezpečnostní pojistka

Teplotu vody vytékající z termostatické baterie lze u většiny baterií bez jakýchkoliv překážek nastavit libovolně až do 38 °C. Pro nastavení teploty vyšší je nutné zmáčknout speciální pojistku, bezpečnostní tlačítko.

Nejedná se samozřejmě o žádnou bariéru, která by nastavení jiné teploty znemožnila. Pojistka ale slouží zejména pro bezpečí těch nejmenších. Děti, které se koupou či sprchují samy, se mohou snadno opařit nastavováním vysokých teplot. Manipulace s bezpečnostním tlačítkem je pro ně obtížná, a proto se žádný rodič nemusí bát nechávat děti samotné ve vaně.

Svým vzhledem se přitom od ostatních baterií příliš neliší. K dostání jsou termostatické baterie sprchové, vanové, tak i umyvadlové a dřezové. Mohou se podobat klasickým kohoutkovým bateriím. Zde ale kohoutky neslouží pouze k regulaci teplé a studené vody. K tomuto účelu je určen pouze jeden z nich – na tom jsou vyznačeny jednotlivé hodnoty teploty vody, a právě zde bývá umístěna bezpečnostní pojistka. Druhý slouží k regulaci průtoku. O tom, na co vše se zaměřit při výběru dřezové baterie, jsme psali zde.

Úspora peněz

Lidé si oblíbili termostatické baterie především proto, že díky nim ušetří nemalé peníze. Už tím, že nemusíte před sprchováním nechávat odtéct studenou vodu a delší či kratší dobu čekat na tu optimální, která vám vyhovuje, šetříte.

Termostatická baterie šetří nejen vodu, ale i energie a tedy i náklady na ohřev. Tato šetrnost se projevuje i ve vztahu k životnímu prostředí, protože pokud nemusíte spalovat jakákoliv paliva pro ohřev vody, pak produkujete mnohem méně znečištění a nezvyšujete obsah CO2 v atmosféře.

Snadné ovládání

Ovládání termostatických baterií není nijak složité, naopak – manipulace je velmi pohodlná a zvládnou ji děti i osoby se sníženou mobilitou. Systém těchto baterií naopak chrání právě tyto osoby před nežádoucím opařením.

Kromě bezpečnostní pojistky, která brání tomu, aby si dítě nastavilo teplotu nad 38 °C, nebo aby se i kdokoliv jiný opařil náhodným zavaděním o baterii a neúmyslným otočením kohoutku na vysokou hodnotu, jsou některé termostatické baterie technologicky řešeny tak, aby horká voda, která jimi protéká, neohřívala jejich povrch. Člověk se tak neopaří ani o samotnou baterii.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu