Jak uklidit kuchyň? Stačí vám na to minimum pomůcek!
Při úklidu kuchyně opravdu nestačí jen utřít prach na skříňkách a vyhodit z lednice zapomenutou papriku! Úklid kuchyně by měl být důkladný. Klidně si jej rozvrhněte do jednoho týdne. Máme pro vás konkrétní tipy, jak uklízet rychle a chytře.
Veškerý úklid zvládnete s minimem pomůcek: stačí spousta horké vody, saponát, přípravek na leštění skla, tři utěrky, ideálně z mikrovlákna (na mytí, utírání a leštění skla). Připravte si také pytle na komunální a tříděný odpad.
Uklízíme přírodně
Pokud nechcete používat chemické čisticí prostředky, zkuste ocet, který si poradí s naprostou většinou nečistot a bez šmouh umyje i sklo. Do octové vody můžete přidat také oblíbený esenciální olej, který kuchyni příjemně provoní. Například levandulový esenciální olej nejen voní, ale i bojuje s bakteriemi, viry a plísněmi.
Začněte odshora
Zejména na vysoko zavěšených poličkách najdete velkou vrstvu mastného prachu. Nebaví vás drhnout, zatímco balancujete na židli? Pro příště stačí vzít plastovou fólii a natáhnout ji přes vršek skříněk. Při dalším úklidu ji jednoduše vyměníte za čistou – a nikdy už nebudete muset drhnout zažranou špínu.
Rady jak uklidit kuchyň krok za krokem
Chladnička a mraznička
Pokud doma nemáte mrazničku s automatickým odmrazováním, nezapomeňte, že ji musíte několikrát do roka odmrazit. Vnitřní prostor chladničky čistěte pokaždé, když do ní něco vylijete. Důkladně mýt ledničku je vhodné minimálně jednou za měsíc.
Veškeré potraviny vyjměte z ledničky a vytřete prostor buďto antibakteriálním přípravkem na čištění chladniček, nebo můžete použít roztok z vody a octa. Nezapomínejte na poličky ve dveřích.
Ve chvíli, kdy vracíte potraviny zpět do lednice, otřete také dózy, sklenice a sáčky, ve kterých se potraviny nacházejí. Otřete těsnění dveří a pročistěte odtokový kanálek.
Důležité je na stěny chladničky nepoužívat abrazivní prostředky a písky, poškrábou povrch lednice a v něm se potom mnohem lépe daří různým bakteriím.
Obklady a pracovní plocha
Na obklady můžete použít houbičku na nádobí namočenou ve vlažné vodě s prostředkem na mytí nádobí. Vždy používejte měkkou stranu houbičky. Pokud máte nalepenou špínu na obkladech, nepokoušejte se ji stírat nožem či jinými ostrými předměty. Obklady by se mohly poškrábat. Ideální prostředkem na úklid jsou utěrky z mikrovlákna. Pokud máte špinavé spáry, jsou tmavé a drží se v nich plíseň, potom vezměte prostředek, obsahující chlor. Můžete použít i vodu s octem, který dobře rozpouští mastnotu.
Dvířka kuchyňské linky
I přesto, že máte v kuchyni digestoř, usazuje se na dvířkách nábytku mastný film z páry připravovaných pokrmů. Na jejich čištění můžete opět použít při pravidelném úklidu jednorázové vlhčené kapesníčky. Při generálním úklidu je vhodnější používat utěrky z mikrovlákna nebo prostředky určené pro konkrétní materiál. Stylů, jak dvířka mýt je mnoho, nejlépe se však čistí odspoda nahoru a potom znovu dolů. Takto nevzniknou špinavé šmouhy.
Sporák a varné desky
Máte doma elektrický sporák s kovovými plotnami? Ten se nejlépe čistí houbičkou s jemným mýdlem nebo jarem. Nečistotu z plotny dostanete snadněji, pokud je plocha ještě mírně teplá.
Máte-li doma keramickou plotnu je nutné postupovat opatrně. Keramická plotna se snadněji poškrábe. Skvrny na varné desce se nikdy nepokoušejte odstranit drátěnkou nebo nožem. Použijte nejlépe měkkou stranu houbičky na nádobí. I u keramické plotny vám pomůže, pokud je plotna ještě teplá. Pokud potřebujete razantnější čištění, použijte škrabku na sporák. Zaměřte se na místa, kde se stýká rám varné plochy s deskou kuchyňské linky, kde se usazuje nejvíce mastnoty a nečistoty. Nakonec desku vyleštěte suchou utěrkou z mikrovlákna. V obchodech seženete i speciální spreje a prostředky pro čištění indukčních a sklokeramických desek.
Dřez
Dřezy se vyrábějí z různých materiálů a každý si žádá zvláštní péči při úklidu. Tady postupujte podle návodu a prostředkem doporučeným výrobcem. U všech produktů můžete použít utěrku nebo kuchyňskou houbičku.
Trouba - jak na připečenou špínu
U trouby funguje stejné pravidlo jako u sporáku. Nejlépe se trouba čistí, jakmile po pečení vychladne na bezpečnou teplotu. Pokud je silně znečištěná, nastříkejte na stěny speciální přípravky na čištění trub, nebo roztok jemného mýdla s vodou v poměru 1:1. Poté troubu na deset minut zapněte na 100°C a jakmile vychladne, důkladně ji vytřete. Prostor můžete také vytřít octovou vodou, která odmašťuje a desinfikuje. Trouby s pyrolýzou nebo s katalytickým čištěním čas od času vyčistěte podle návodu výrobce.
Filtry digestoře umyjte
Výměnné filtry obměňujte podle doporučení výrobce. Výhoda u moderních digestoří je, že lze kovové filtry mýt v myčce na nádobí. Pokud to vaše digestoř neumožňuje nebo nemáte myčku, namočte filtr do vody s přídavkem malého množství jemného mýdla a prostředku na mytí nádobí.
Mikrovlnná trouba
Můžete opět využít jednorázové vlhčené kapesníčky nebo čistý hadřík, namočený v octové vodě. Pravidelně vyjímejte i otočný talíř, umyjte jej ve dřezu nebo v myčce a vyčistěte i prostor pod ním. Při silnějším znečištění můžete dát do mikrovlnky misku s vodou a ohřát ji. Pára namočí stěny a špína jde potom lépe z mikrovlnné trouby setřít. Pokud je mikrovlnka velmi znečištěná přidejte do vody dvě lžičky octa.