Jak optimálně regulovat topení, abyste ušetřili a zbytečně neprotápěli.

 Tipy a inspirace 
14. prosince 2016 18:53 / Marie Popelková
  14
📷
2 fotografie v galerii
Digitální hlavice pro topení Internet
S poklesem venkovních teplot je potřeba věnovat větší pozornost optimální regulaci topení. Díky správnému nastavení teplot můžete totiž hodně ušetřit. Jak správně regulovat topení a nepřetápět?

Každý stupeň teploty vzduchu navíc představuje během topné sezóny zvýšení nákladů o 6 %. Pokud nemáte ve vašem domě nainstalovaný účinný systém regulace topného systému, budete mít s největší pravděpodobností problém s přetápěním, které je velmi neekonomické.

Nastavte správně ventily

Stává se Vám, že některá topná tělesa jsou horká, a jiná zase studená? Způsobuje to špatná regulace ventilů na tělesech a rozvodech. Jak funguje systém teplovodního ústředního vytápění? Čerpadlo kotle žene vodu otopnou soustavou a voda se posléze vrací ke kotli. Důležité je, aby teplá voda rovnoměrně protékala všemi tělesy, i těmi nejvzdálenějšími. To zajistí správné nastavení ventilů topných těles. Na příliš horkých tělesech se ventily nastaví na nižší průtok a na příliš chladných na vyšší. Výpočet nastavení ventilů topných těles obvykle zahrnuje projekt vytápění.

Lokální topidla se řídí nastavením termostatu

U lokálních topných těles ať již elektrických, či plynových je regulace velmi snadná. Termostatyspotřebič spínají na základě požadované teploty v místnosti. Zde je tedy třeba dbát pouze na správné určení teploty vzduchu tak, aby nedocházelo ke zbytečnému přetápění. Výhodnější jsou termostaty umožňující nastavení různých teplot během celého dne nebo v rámci týdenního cyklu.

Prostorový termostat v referenční místnosti nezaručí maximální úspory 

V mnoha rodinných domcích s ústředním teplovodním vytápěním představuje prostorový termostat v jedné místnosti domu jediný funkční regulační prvek celé soustavy. Toto zařízení je praktické v tom, že umožňuje regulovat výkon kotle v závislosti na požadované teplotě v dané místnosti, kterou lze snadno nastavit (většinou z obývacího pokoje) bez nutnosti chodit ke kotli. Prostorový termostat býval v minulosti jen manuální a neumožňoval tak uložení jakéhokoli nastavení. Mnohem výhodnější alternativu dnes představují termostaty digitální, které nabízejí možnost automatického nastavení nočních či denních teplotních útlumů.


Optimální teploty v interiéru:

Při volbě nejvhodnější teploty v domácnosti mějte na paměti pravidlo, že každý °C navíc znamená zvýšení spotřeby energie cca o 6 % a to není zrovna málo. Volba “peníze nebo svetr” pak může být snadnější. Z hlediska úspor i lidského zdraví je dobré udržovat teplotu doma o něco nižší.

Doporučené teploty pro jednotlivé místnosti:
Obývací pokoj - 20 - 21 °C
Ložnice 16 - 18 °C
Kuchyně: 18 °C
Koupelna: 24 °C
Chodby, shodiště: 10 - 15 °C

Nejste doma? Netopte zbytečně

Velký potenciál úspor se skrývá také v chytrém nastavení teplot v místnosti během pracovních dnů, zejména pokud máte plynový kotel. Když v domě či bytě právě nejste - obvykle dopoledne - nastavte zde nižší teplotu - klidně i cca 16 °C. Teprve chvíli před vaším plánovaným návratem z práce nechte kotel místnosti vytopit na požadovanou komfortní teplotu. Díky nižší teplotě během dne nebudete topit zbytečně, neztratíte také tolik tepla a před vaším příchodem se navíc kotel bude pracovat na plný výkon, tedy v režimu, kdy je nejúspornější a nejefektivnější. Takto regulovat vytápění je možné jen v případě, že to váš otopný systém umožňuje a máte tedy odpovídající termostat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?