Jak obložit malou koupelnu

 Interier 
22. února 2017 23:36 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
V malém prostoru je dobré použít obklady spíš světlejších odstínů, na tmavosti podlahy téměř nezáleží.  Shutterstock
Koupelna malých rozměrů, navíc většinou bez denního světla, je pro naše končiny téměř typická. I z malé koupelny se však dá vytvořit hezký prostor, jestliže víme jak na to.

Obklady do koupelny jsou jednou z nejdůležitějších součástí této místnosti. Chrání zdi před důsledky působení vody a jsou výrazným designovým prvkem. I proto by měly být obklady do koupelny vybírány pečlivě, s ohledem nejen na vkus majitele koupelny, ale také na kvalitu a vlastnosti materiálu, ze kterého jsou obklady do koupelny vyrobeny.

Velikost obkladů v malé koupelně

Dle našeho názoru velký formát obkladů, dejme tomu od 30x60 cm a více, vzhledu spíše pomůže a minimum spár prostor opticky stmelí. Je však pravdou, že použití velkého formátu v malém prostoru generuje větší prořez, protože odříznuté kusy již nelze zpravidla nikde použít. Jestliže se standardně počítá s prořezem přibližně +10 %, u velkých formátů to bývá dvojnásobek, nebo se spotřeba počítá rovnou na celé kusy.

Použití barev do malé koupelny

Pokud se rozhodnete použít do malé koupelny nějaký z tmavých odstínů, tak můžete, ale rozhodně ne na všech zdech! Lépe vypadá světlý základ a tmavou barvou podtrhnout vybrané plochy, jako např. podlahu, přizdívku vany či některou ze zdí. Také je dobré, když barvy menšinové plochy na sebe navazují a pohledově tvoří jeden celek. Například podlaha a stěna proti dveřím a další.

Při zvolení jednobarevného obkladu můžeme udělat pokládku zajímavější pomocí skladby z více formátů, které však v určitých intervalech vytváří průběžnou spáru (tzv. multiformát). Lze také vybírat z nepřeberného množství keramických, kamenných či skleněných mozaiek. Při jejich použití doporučujeme stejnou pokládkou, jakou uvádíme u barev. Než tvořit průběžné pásy kolem celé koupelny, je lepší tyto obklady použít jako jeden ucelený prvek.

Obklady a zdobné prvky

Zeď lze decentně členit též nerezovou dekorační lištou použitou namísto listely. Důrazně však doporučujeme jednu, maximálně dvě a obklad volit jednobarevný bez výraznější textury! Nebojte se ani kombinovat různé materiály a textury. K hladkému jednobarevnému obkladu lze místo dekorů použít obklad se vzhledem dřeva, kamene či mramoru.

Vzhledem k rozměrovým tolerancím, které při výrobě keramických obkladů a dlažeb pokaždé vznikají, nedoporučujeme kombinovat obklady od různých výrobců nebo rozdílných sérií na jedné ploše. Výjimkou by mohly být snad jen dlažby imitující dřevěná prkna, kde odlišný rozměr může tvořit kýžený detail.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve